Geliştirilen bir cihaz sayesinde, vericiden alınan kalbin çalışması durmadan hastaya nakli yapıldı. Mevcut yöntemde kalp durdurularak donduruluyor

İngiltere'de Papworth Hastanesi'ndeki bir kalp nakli operasyonunda, vericiden alınan organın hastaya nakledilmesinden önce kalbin yeni geliştirilen bir cihaz sayesinde atışlarını yapay olarak sürdürmesi sağlandı.
Mevcut yöntemde, vericiden alınan kalp durdurulup soğuk bir ortamda saklanırken, yeni yöntemde nakledilecek sağlıklı kalp, operasyon yapılıncaya kadar çarpmaya devam etti.

Cihazın adı 'TransMedics'

22 Mayıs'taki operasyonu Prof. Bruce Rosengard ile Cliff Chung ve David Jenkins adlı cerrahlar yaptı. Doktorlar, 58 yaşındaki hastaya nakledecekleri kalbi, ABD'de geliştirilen "TransMedics" adlı mobil kalp - akciğer makinesinde operasyon saatine kadar canlı ve çalışır vaziyette tuttu.

Şimdiye kadarki nakil operasyonlarında, durdurularak vericiden alınan kalbin hücreleri ölmeye başladığı için soğutulup doku kaybı yavaşlatılıyordu.


Zaman sınırı arttı

Makine sayesinde nakledilecek kalbe düzenli olarak oksijen ve besin içeren uygun sıcaklıkta taze kan pompalandı ve organ böylelikle normal sağlığını korudu. Eski yöntemde kalbin en fazla 4 saat içinde nakledilmesi gerekirken yeni yöntemde zaman kısıtlaması büyük ölçüde ortadan kalktı.

Kalp yalnızca 1.5 saat süren nakil operasyonu sırasında durduruldu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
refik Tarih: 07.06.2006 08:22
tıptaki gelişmeler umut verici teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 06.06.2006 20:05
sevindirici bir haber teşekkürler özlemcigim
casper Tarih: 06.06.2006 17:17
Sağlık alanında olan gelişmeler yüz güldürücü,
teşekkürler arkadaşım
ozturk Tarih: 06.06.2006 10:08
güzel bir haber teşkür..
fiber_optic Tarih: 06.06.2006 08:46
Teşekkürler Ellerine Sağlık