[COLOR=burlywood]Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, yabanı rokanın insan sağlığına faydalarının belirlenebilmesi için araştırma başlattı.
Rokanın yabani olan cinsinin sağlığa daha faydalı olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi (E.Ü) Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Eşiyok, "Birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. Özellikle yabani rokanın içinde anti kanserojen bir madde olduğunu öğrendik. Bunun haricinde saç dökülmelerinde ve idrar söktürücü olarak da kullanılabiliyor" dedi.

30 derdin devası yabani rokanın da Türkiye'de özellikle İzmir ve Göller Yöresi'nde bolca yetiştiğini ifade eden Prof. Dr. Eşiyok, "Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'yle bir çalışma yürüteceğiz. Roka ve yabani rokanın genetik haritalarını çıkartacağız. Tere, maydanoz gibi bitkilerle ne gibi özelliklerinin benzediğini araştıracağız. Buna göre daha başka hangi rahatsızlıklara iyi gelebileceğini de öğrenmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Dursun Eşiyok, İtalya'da spagettilerin içine roka eklenerek lezzetli tatlar elde edilebildiğini belirtirken, "Roka makarnaya ve pilava çok yakışıyor. İtalyanlar, rokayı çok keyif alarak yiyor. Roka, orada herkesin sevdiği bir bitkidir" diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 551
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 07.06.2006 16:11
teşekkürler özlemcigim,ayrıcaçok faydalı minerallerin olması nedeniyle roka karacigerin dostu,mide kuvvetlendirirve kansızlıgı giderir
casper Tarih: 07.06.2006 08:19
ben rokayı da sever ,diğer yeşillikleri de çok severim,
faydasının olduğunu da bilerek tüketiyorum,
teşekkürler özlemcim
refik Tarih: 07.06.2006 08:01
değerli bilgileriniz için teşekkürler