Kanser tedavisi gören hastalar nasıl bir beslenme programı uygulamalıdır? Bulantı sorunu nasıl aşılabilir. İşte cevapları:

Bu kadar bulantım varken nasıl sağlıklı beslenebilirim?

Aslında her kanser tedavisi gören hastanın çok ciddi bulantı problemi yok, zira günümüzde hekimlerin önerdikleri bulantı giderici ilaçlar oldukça etkili. Yine de hafif ya da orta şiddetteki bir bulantı diyetinizi mahvedebilir.

Çoğu insan tedavi sırasında mideyi bastıran patates püresi, krakerler gibi besinleri tüketir. Aslında önerebileceğimiz daha sağlıklı alternatifler var, bazı ufak sırlar tedavi sırasında yardımcı olabilir.

Meyveli yoğurtlar besin değeri yüksek ve diğer besinlere göre tüketilmesi daha kolay olan besinlerdir, piyasada hazır bulunabileceği gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Gerçekten iyi beslenemiyorsanız, eczanelerde bulabileceğiniz Ensure gibi bir beslenme desteğini meyveli yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

Ülkemizde yoğurdun bin bir çeşidi bulunuyor, dilediğinizi seçin. Tatlı patatesler normallerine göre daha fazla vitamin içerirler, yulaf ezmesi de bu dönemde önerilebilecek bir besindir.

Sıcak bir kase çorba insanın kendini daha iyi hissetmesine yol açar, hele soğuk bir kış gününde. Ama koca bir tabak yerine ufak bir kase tercih edilmelidir, ufak miktarlarda yemek bulantı açısından daha iyidir.

Sabah - öğlen - akşam yemeklerini unutun ve ne zaman isterseniz o zaman yiyin. Bazı insanların iştahları sabah daha açıktır, o zaman erken saatlerde büyük öğünleri alıp akşam atıştırabilirsiniz. Hekiminiz kemoterapi sırasında bol miktarda sıvı almanızı önerecektir. Bu önerileri ciddiye alın. Ne kadar çok sıvı alırsanız toksinleri vücudunuzdan atmanız o kadar kolay olacaktır. Sıvı almak adına sürekli su içmenin neredeyse imkânsız olduğunu fark edince yeşil çay veya soğuk çayı deneyebilirsiniz.

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı beslenmek oldukça zordur, gene de uğraşmak gerekir. Tedavinin yan etkilerine karşı koyabilmek için gereken gücü toplamak üzere bu besin maddelerine ihtiyacınız var. Sonuçta kanser uzmanları beslenme durumu daha iyi olan hastaların kemoterapiyi daha kolay atlattıklarını belirtiyorlar.


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 412
favori
like
share
refik Tarih: 08.06.2006 15:18
harika bilgilerin için teşekkürler SU-PERISI
casper Tarih: 07.06.2006 18:08
bütün kanser hastalarına acil şifalar diliyorum,
umarım bu bilgiler faydalı olur :79:
ozlems_o Tarih: 07.06.2006 17:32
SU PERİSİ verdiğin güzel bilgiler için teşekkür ederiz :3: