Selamlar..

Hakkin helal edilmemesi durumunda,karsimdaki kisiyle diger dünyada hesaplasacagimi biliyorum ancak bildigim bundan ibarettir, detayli bilgi verebilirseniz $ayet cok memnun olurum,tesekkürler simdiden..

fairy fairy
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2055
favori
like
share
waluable Tarih: 25.12.2008 12:02
Kardeşler!
Biz kul hakkına girdiysek bir kişinin ardından gıybet ettiysek gidip o kişiye ben senin ardından şöyle şöyle söyledim seni insanlara hep kötüledim hakkını helal et dese karşıdaki kişi o kişiye hem hakkını inatla helal etmez hem de iyice düşman olur onun için
bizim yapacağımız o kişiye gidip sadece hakkını helal et demektir. sonra biz ALLKAH a tevbe ve istiğfar edersek ALLAHın izniyle kurtuluruz yoksa halimiz harap
waluable Tarih: 20.12.2008 15:35
teşekkürler
fikret336 Tarih: 24.11.2006 12:17
paylaşım için teşekkürler
-MiSs- Tarih: 08.06.2006 21:16
Allah buyuruyorki, bana her türlü günah ile gelin, lakin kul hakki birde sirk ile gelmeyin bunlari af etmem. kul hakkina karismayacak dahi.
hakkina girdigimiz kisi (arkasindan konusmak, malini gasbetmek, rizasi olmadan bir seyi yapmak vs.) bunlari mahser gününde hakkina girilen kisi ve hakka giren kisi sirattan önce hesaplasacaklar. ama Allah o kadar büyük ve merhametliki, hakkina girilen kisi digerini af etsin diye ona "hakkini helal et sana cennete su su verilecek" denir eger kabul etmezse daha fazlasi taki kabul edene kadar ammmaaaaaa kabul etmezse hakka girenin tüm sevaplari hakkina girilene verilecek ha bu dami yetmedi, hakkina girilen kisinin tüm günahlari hakka girene yazilacak :79:
ve düsünün simdi siz ömür boyu ibadet edin, ama bir kerecik olsun hak hukuk gözetmeyin ve zulüm edin, hepsi gidecek insanin elinden...

hak hukuk meselesi cok önemli, Allah kimseyi birinin hakkina girmekten korusun ve isimizi mahkemeyi kübraya birakmadan daha henüz buradayken halletmemizi saglasin AMIN
Sari Menekse Tarih: 08.06.2006 17:47
İnsan bilerek veya bilmeyerek, farkında olarak veya olmayarak birisine haksız bir davranışta bulunmuş olabilir. Hatta onu mağdur bir duruma düşürüp bazı haklarının elinden çıkmasına sebep olacak bir muamelede de bulunabilir.

Böyle bir durum karşısında ne yapmalıyız? Bir defa oldu, bir daha yapmayız, keşke yapmasaydım diyerek iç dünyamızda hesaplaşmamız kafi gelir mi? Yoksa meselenin telafisine gidip de hatamızı düzelterek helallik dileyerek pişmanlığımızı mı bildiririz?

İslâmda esas itibariyle bir Allah hakkı, bir de kul hakkı vardır. Allah hakkı, her insanın Rabbine karşı yapması gereken kulluk vazifeleridir. Bu hususta yaptığı bir kusur, günah ve eksiklikten dolayı Allaha yalvarır, tövbe istiğfar ederek affını diler. Fakat kul hakkı öyle değildir. Onun bir tek telafisi vardır, o da haksızlığa uğrayan, hukuku zayi olan kişiyle bizzat görüşüp özür beyan etmek, helallik dilemekle birlikte maddi bir kaybı varsa telafi etmektir.

Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar:
Bir kimse kardeşinin haysiyetine, yahut malına haksız olarak taarruz etmişse, iltimas olarak verilebilecek altın ve gümüşün bulunmadığı günden (Kıyamet) önce helalleşsin. Aksi halde, yaptığı haksızlık nispetinde onun iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir. İyiliği yoksa, hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden adama verilir. (1)

Peygamberimizin de tavsiyesine göre, bu durumda helalleşmekten başka çıkar yol yoktur. O kadar ki, insan şehit bile olsa, üzerinde kul hakları varsa, Allah diğer günahlarını bağışladığı halde kul hakkını bağışlamamaktadır.


alinti