Mary Boleyn Kimdir - Mary Boleyn Hakkında - Kızkardeşi Anne Boleyn

Mary Boleyn (d. 1499-ö. 19 Temmuz 1543) ünlü Boleyn ailesinin kızlarından biridir. VIII.Henry döneminde yaşamış ve onun bir dönem metresi olmuştur. Kızkardeşi Anne Boleyn'dir.İlk Yılları

Mary diplomat Sir Thomas Boleyn ve Lady Elizabeth Howard'ın kızıdır. Norfolk'ta Blickling Hall'da doğmuş, Hever şatosunda büyümüştür. Doğum tarihi tam olarak bilinmese de 1499-1543 arası olduğu tahmin edilmektedir. Kız kardeşi Anne Boleyn'in aksine, çocukluğunun çoğunu İngiltere'de geçirdi. 1514'e kadar yurt dışına gönderilmedi. Daha sonra kralın kardeşi Mary Tudor Fransa kralı XII. Louis ile evlenmek üzere Fransa'ya gidince, orada onun nedimesi oldu. Mary Tudor'un, kocasının ölümü üzerine İngiltere'ye dönüşünden sonra bile Fransa'da kaldı. Daha sonra babası ve kız kardeşi de Fransa'da ona katıldı. Anne Boleyn o zamana kadar Hollanda'daydı.

VIII.Henry

İngiltere'ye döndükten sonra 4 Şubat 1520 de,daha sonra vebadan ölecek olan Sir William Carey ile evlendi. Aragonlu Catherine'in nedimesi oldu. Daha sonra VIII. Henry'nin metresi oldu. İlişkileri tahminen Henry Carey'nin doğumundan sonra sona ermiştir.Henry o dönem Mary'nın kardeşi Anne Boleyn'e aşık olmuştur.

Anne'nin Yükselişi

Anne 1522de saraya dönüp hatırı sayılı bir popülarite elde etti. Kardeşler o kadar yakın değildi ve farklı sosyal çevrelere dahil oldular. Anne yeğeni Henry'nin velayetini üzerine aldı.

Evlilikleri

Mary Fransadan döndüğünde Sir William Carey ile evlendi.Ama daha sonra VIII.Henry'nin metresi oldu.Henry kız kardeşi Anne Boleyn'e aşık olduktan sonra eski kocası William Carey'e geri dönmüştür ama daha sonra William Carey salgın veba hastalığından ölmüştür. İkinci evliliğini bir asker olan William Stafford ile yaptı. Bu evliliğin Anne Boleyn tarafından kabul görmemesi üzerine saraydan uzaklaştırılmıştır. Daha sonra kardeşi kraliçe Anne Boleyn'in kraldan hamile kalması üzerine kız kardeşi tarafından saraya geri çağırılmıştır. Kız kardeşi kraliçenin nedimesi olarak tekrar sarayda yaşamıştır. Fakat bütün Boleyn'lerin tehlikede olduğu dönemlerde kızı Catherine Carey ve kocası William Stafford ile birlikte saraydan tekrar ayrılmıştır. Bu nedenle kardeşleri Anne Boleyn ve George Boleyn'in infazlarınada gidememiştir.

Ölümü

Anne'in ve George Boleyn'in infazından sonra anneleri saraydan ayrılmış, iki yıl sonra da ölmüştür. Ertesi yıl da babaları ölmüştür. Sonuçta Mary Boleyn'e rahat yaşamasına yetecek kadar malvarlığı kalmış, 1543 yılında ölene kadar sıkıntı çekmeden yaşamıştır. Mary Boleyn Henry nin infaz etmediği tek Boleyn kardeşidir.

Çocukları

Mary'nin William Carey ile olan evliliğinden iki çocuğu olmuştur:Catherine Carey ve Henry Carey. Ancak bu çocukların VIII. Henry'den olduğu da rivayet edilmektedir. İkinci evliliğinden ise Anne ve Edward adında iki çocuğu olmasına rağmen, Edward erken yaşında (1535-1545) ölmüştür. William Stafford ve Mary Boleyn'in çocuklarının hiçbiri hayatta kalmamıştır.

İlginç Bilgiler

* II.Elizabeth'in annesi Elizabeth Bowes-Lyon ve gelini Diana Frances Spencer Mary Boleyn'in soyundan gelmektedir.
* Charles Darwin ve P. G. Wodehouse Mary'nin soyundan gelmektedir.
* Winston Churchill ve York Düşesi Sarah Ferguson Mary Boleyn'in soyundan gelmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 569
favori
like
share