Ameliyata girecek olan hastaların birçoğu operasyon kadar anesteziden de çekinir. Bazı hastalar, 'uyuyup da uyanamamak'tan korkar. Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Cüneyt Aksakal, anestezide uygulamayı gerçekleştiren anesteziste büyük sorumluluk düştüğünü belirtirken, hastaları da uyarıyor: Anesteziden rahat uyanmak istiyorsanız, uygulamadan bir gün önce güzel uyuyun
Cerrahi operasyon geçirecek olan her hastanın kafasında bazı sorular oluşur. Bunlardan ilk akla geleni de anesteziyle ilgili olanlardır. Hastanın hissizleştirilmesini sağlayan anestezi uygulamasını gerçekleştiren anesteziste işte bu noktada önemli bir iş düşmektedir. Hastanın uyumasından uyanmasına kadar tüm operasyon süresince hastanın yanı başında olan anestezist, ameliyat yapılacak bölgeye ve hastanın durumuna göre en uygun anestezi türünü uygular. Genel anestezi; narkoz ile vücudun tamamının uyumasıdır. Bir başka deyişle her bölgede his duyusunun geçici kaybının sağlanmasıdır. Bölgesel anestezi yöntemlerinde ise vücudun belirli bölgeleri uyuşturulur. Bu ikisi arasında ise genel anestezi; biraz daha ürkütücüdür ve nasıl bir uyku hali olduğu merak edilen konu haline gelmiştir. En önemli çekince de riski olup olmadığı yönündedir. Baykent Tıp Merkezi'nden Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Cüneyt Aksakal, sadece ameliyat öncesinde değil, ameliyat sırasında ve sonrasında da değişen koşullara göre riski belirleme sorumlulukları olduğunu ve bu riski, hastanın güvenliğini sağlayarak en uygun şekilde yönettiklerini belirtti. Aksakal, halkın merak ettiği soruları yanıtladı.
* Anestezinin beyin hücrelerini öldürmesi gibi bir risk var mı?
Anestezi uygulamalarında kullanılan ilaçların veya yöntemin bilinen böyle bir özelliği yoktur.
* Anestezi doğal uyku halini nasıl etkiler?
Genel anestezi sırasındaki uyku hali fizyolojik (doğal) bir uyku değildir. Eğer hasta ameliyattan bir gece önce yeteri kadar uyumadı ise ameliyattan sonra büyük oranda uyumaya devam edecektir. Genelde hastanın ameliyattan bir gece önce yeteri kadar uyuması tercih edilir. Hatta bunun için hastalar bir gün önceden hastaneye gelirler, uyumalarına yardımcı olabilecek ilaç verilerek hastanın rahat uyuması sağlanır. Uyumamış bir hastanın ameliyat günü gergin olacağı açıktır. Stresi yüksek olan hastanın en azından uyuması için başlangıç aşamasında verilecek ilaç dozları etkilenebilir.
* Anestezi için risk nedir?
Risk hastanın özelliklerine göre değişir. Büyük araştırmalar sonrasında geniş hasta kitlelerinden çıkan sonuçlara dayanılarak risk sınıflamaları yapılmıştır. Bu sınıflamalar zaman içinde geliştirilmiş ve yenilenmiştir. Her sınıfın riskinin matematiksel olarak bir karşılığı vardır. Risk düzeyini anestezi hekimi, hastayı muayene ettikten sonra belirler. Tüm risk düzeyleri için uygun bir anestezi modeli düzenlenebilir.
* Anestezi ameliyat sonrasında kişilerde bulantıya neden olur mu?
Olabilir. Bu, hastanın ve hastalığının özelliğine veya uygulanan ilaçların erken dönem yan etkisine bağlı olabilir. Doğru yaklaşım; nedeni belirlemektir. Hasta daha uyanmadan bu tür şikayetler olmaması için önleyici tedavi de yapılabilir.
* Ameliyat sırasında hasta konuşulanları duyar mı?
Bu bazen anestezi derinliğindeki yetersizliğe bağlı olabilmektedir. Buna karşın literatürde rapor edilmiş ve yeterli anestezi derinliği sağlanmış hastalarda çok nadir de olsa görülebilen 'farkında olma' olarak tanımlanan bir konudur.
* Anestezinin etkisi yaklaşık ne kadar sürer?
Ameliyatın süresine bağlı olarak değişir. Genelde çok büyük ve uzun olmayan ameliyatlardan kısa bir süre sonra hasta uyanır. Uyanma odasında iyice açılan hasta herhangi bir engel yoksa odasına getirilir. Anestezinin türüne, ameliyatın çeşidine, uzunluğuna ve hastanın özelliklerine göre anestezinin (verilmiş olan anestezi ilaçlarının vücutta yakılması) etkisi, değişen sürelerde ve aynı gün içinde geçer. Bu süre 1-2 saat olabildiği gibi n-5 saat de olabilir. Bu süreçte hasta uyanıktır ve uyanıklık derecesi gittikçe artar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 773
favori
like
share
refik Tarih: 09.06.2006 09:17
bu konu çok önemli arkadaşlar. anastesi uzmanının çok dikkatli olması gerekir.
özlem ve casper ikinizede geçmiş olsun. inşallah başarılı bir şekilde olur.
casper Tarih: 09.06.2006 09:00
çok güzel bilgiler bunlar bana da yakında lazım olabilir, :67:

kıss özlem bize noluyo ,sanada geçmiş olsun güzel arkadaşım :67:
ozlems_o Tarih: 09.06.2006 07:28
bilgiler için sağol SU PERİSİ
benimde bu konuda bilgi almam gerekiyordu. sonbahar da bi ameliyat geçirmeyi düşünüyorum da yalnız anestezi konusunda tereddütlerim olduğu için sürekli erteliyordum :67: