[COLOR=burlywood]Konuyla ilgili açıklama yapan Erzincan Tarım İl Müdürü Abdulbaki Şahin, yararlı bir besin kaynağı olan dondurmanın hijyen olmayan şartlarda üretilmesi durumunda bu dondurmaları tüketen insanların çeşitli hastalıklara yakalanma riski olduğunu belirterek, özellikle sokak aralarında açıkta satılan dondurmaların, sağlık açısından çok ciddi tehlike oluşturduğuna dikkati çekti.
Vatandaşların üretim izni olmayan yerlerden dondurma almamaya özen göstermelerini isteyen Tarım İl Müdürü Abdulbaki Şahin, "Yaz sezonunda en önemli besin kaynaklarından biri olan dondurma, uygunsuz üretim ve satış nedeniyle birçok hastalığın kaynağı da olabilir. Kirli, yeterli soğutma tertibatına sahip olmayan, güneş ışığından ve tozdan korunmayan dolaplarda satışa sunulan dondurmaları tüketen kişilerde enfeksiyon riski artmaktadır. Dondurma hijyenik koşullarda hazırlansa bile, külaha yerleştirilmesinde kullanılan kaşık, özel solüsyonun içinde tutulmadığı için mikroorganizmaların yuvası haline gelir. Ayrıca dondurma satışı yapan kişilerin de kişisel temizliklerine dikkat etmesi gerekmektedir" dedi.

Erzincan'da faaliyet gösteren tüm dondurma üretim ve satış yerlerinin denetiminin 5179 sayılı Gıda Kanunu hükümleri doğrultusunda Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapıldığını ifade eden Abdulbaki Şahin, sağlığa uygunsuz dondurma üretimi veya satışı yapan işletmeler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını ve ilgili işletme sahiplerine 6 bin 104 YTL ile 25 bin YTL arasında para cezası verileceğini ve 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceklerini dile getirdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 416
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.06.2006 16:03
bu tür gıdaların üretim, saklama, sunum ve tüketimi çok önemli.bazı yerlerde görüyoruz satıcı çıplak elle dondurmayı koyuyor arkasıdan parayı alıyor.bu şekilde yapanları uyarmalıyız
refik Tarih: 09.06.2006 09:02
kesinlikle güvendiğimiz yerlerden almalıyız.
casper Tarih: 09.06.2006 08:55
kesinlikle yenilen içilen herşeyde hijyen çok önermli,
ben bilmediğim ve güvendiğim bir yerde kesinlikle birşey yemem,
özellikle dondurmanın kalitesi çok önemli,
sütten yapıldığı için pek çok bakteri barındırabilir içinde