Ancak çocuğun özürlü dünyaya gelmesinde kalıtsal problemlerin yanında anneden kaynaklanan birçok sebep de bulunur. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayının gebelik öncesi bilinçli olmasının, ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önlediğini belirten uzmanlar, özürlü bebek doğumuna yol açan tehlikeye karşı uyarıyor.
Uzmanlar annelerin bu dönemde uzak durması gereken 6 önemli tehlikeyi ve yol açtıkları problemleri şöyle sıralıyor:

* Yüksek ateş: Hamileliğin ilk günlerinde geçirilen yüksek ateş, bebeğin dış görünüşünde bir anormalliğe sebep olmazken, beyin dokularının büyümesini olumsuz etkiler ve çocuğun zeka özürlü olmasına yol açabilir. * Kedi ve köpeklerle temas: Bakteri taşıyan kedi ve köpekler bebeğin özürlü doğmasına sebep olan bulaşıcı hastalığın kaynağıdır. Dışkısı da bakterinin yayılma yollarından biridir. Nitekim İngilterede her yıl yaklaşık 500 bebek, annelerinin kediyle yakın temasta bulunmasından dolayı özürlü kalıyor.

* Her gün yapılan ağır makyaj: ABDde yapılan bir araştırmaya göre, her gün ağır makyaj uygulayan kadınların makyaj yapmayanlara göre özürlü bebek doğurma riski 1.25 kat daha fazla. Bebeği olumsuz etkileyen ise, kozmetik ürünlerde bulunan arsenik, kurşun ve merkür gibi zehirli maddeler. Zararlı maddeler anne adayının cildinden bebeğin kan dolaşımına giriyor ve bebeğin normal büyümesini olumsuz etkiliyor.

* Stres: Hamileliğin ilk üç ayı içinde yaşanan stres, bebeğin tavşan dudaklı olması gibi çeşitli özürlere sebep olabiliyor.

* Alkol: Anne adayının kullandığı alkol, plasentadan embriyoya geçiyor ve bebeğe ciddi zarar vererek özürlü olmasına yol açıyor.

* Bozulmuş gıda: Bozulmuş gıdalarda bulunan küf, anne karnındaki bebeğin kromozomlarında kötü etki oluşturuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 500
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.06.2006 16:13
saglıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adaylarının çok dikkatli olması gerekir.bilgilerin için teşekkürler arkadaşım
casper Tarih: 09.06.2006 08:51
çok önemli bir konuya değinmişsin özlemcim,
bir anne adaayı 9 ay içinde herşeyine dikkate tmeli,
makyaj konusunun ise bu kadar ciddi sonuçler verdiğini bilmiyordum,
çok teşekkürler