Türkiye'de ilk kez eklem tedavisi için laboratuvar ortamında yapay kıkırdak üretildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde üretilen yapay kıkırdak bir hastanın tedavisinde uygulanacak.

Yaygın eklem hastalıklarının tedavisinde yeni bir yöntem umut veriyor: Yapay kıkırdak uygulaması. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji Enstitüsü'nde, laboratuvarda ilk kez yapay kıkırdak üretildi.

Bazı ülkelerde kullanılan ancak masraflı olduğu için Türkiye'de yaşama geçirilemeyen yeni yöntemi ilk kez AÜ Tıp Fakültesi uygulayacak.

Yürüyemeyecek durumda olan hastalara da çare olması beklenen tedavi yöntemi modern tıbbın müzicelerinden biri.

Eklem hastalıklarına çare

Hastalardan alınan canlı hücrelerin çoğaltılmasıyla yapılan kıkırdaklar, tedavi için de kullanılacak. Prof.Dr. Mehmet Binnet, bu yöntemin eklem hastalıklarına çare olacağını düşünüyor.

Projenin laboratuvar aşamasını Prof. Murat Elçin yürüttü. Elçin, hastalardan alınan birkaç bin kıkırdak hücresini milyonlarca hücreye çıkartmayı başardı.

Kısa sürede yaygınlaşacak

Üniversitenin etik kurulununun onayından da geçen tedavi yöntemi bir hasta üzerinde uygulanacak. Diz eklemlerinde ciddi sorunu olan Öğretmen Salih Sevim, geçireceği ameliyattan umutlu.

Ameliyatla, Sevim'in dizine laboratuvardan kendi hücrelerinden üretilen kıkırdak hücreleri yerleştirilecek. Ameliyatı Prof. Binnet yapacak. Yeni yöntemin kısa sürede yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 573
favori
like
share
mad080 Tarih: 11.06.2006 21:25
bence cok güzel bir gelisme türkiyenin bi 80 sene önceki halini düsünüyorumda gercekten arada daglar var verdigin bilgiler icin tesekkurler su perisi
refik Tarih: 10.06.2006 12:01
harika bir haber teşekkürler.
casper Tarih: 10.06.2006 10:08
dünyada ve ülkemide son yıllarda yüzümüzü güldüren gelişmelr olması sevindirici,
umarım çaresi bulunamayan hastalıklardada daha güzel gelişmeler olur
ozlems_o Tarih: 10.06.2006 08:21
çok sevindirici güzel bir haber bu :85:

haber için sağol SU PERİSİ
scream61 Tarih: 10.06.2006 03:50
güzel bi gelişme yaşlanıncaya kadar dahada gelişir. üniversitelerin böyle uygulamaları beni çok sevindiriyo dalaşma yok fayda avr ilim bu olsa gerek.