Bugün dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde kullanılan kesin doğru sonuçların elde edildiği otomatik ölçüm yöntemleri artık Türkiye"de...
Tıp alanında önemli buluşlara imza atmış Olympus firmasının en yeni ürünü PK7300 tam otomatik kan grubu analizi yapan kullanıcı dostu cihazı Türkiye temsilcisi İncekara tarafından piyasaya sunuldu. Yüksek miktarda bağış yapılan merkezler, hastaneler ve laboratuvarlarda kullanılan sistem, saatte 300 örnek üretebilme kapasitesine sahip. Doğru kullanımda hayat kurtarabilen kan nakli, gruplama sırasında yapılacak bir hata ile hayat kaybına sebebiyet verebilmektedir. Hayati risk taşıyan süreçte kan gruplarının uyumu da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kan gruplama, en duyarlı tanı testlerinden biridir. Bugün dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde sonuçların doğruluğu konusunda kuşku yaratmayacak otomatik ölçüm yöntemleri kullanılmakta, böylece insan faktöründen kaynaklanan hatalar önlenmektedir.

Bu amaca yönelik olarak geliştirilen Olympus firmasının kan nakli öncesi otomatik kan grubu tayin sistemi PK7300, kan örneklerinde alt grupları ölçerek tanı koymaktadır. Bu tam otomatik sistem, klasik yöntemlerle verilen sonuçlarda olası yanlışlıkları ortadan kaldırıyor, testlerin daha hızlı sonuçlanması sağlıyor. Böylece kan nakli sırasında olabilecek olumsuz sonuçların doğması önlenerek hastanın yaşamına yönelik risk önemli ölçüde azaltılmış oluyor.

Hasta tedavisinde çok önemli yeri olan Kan Nakli (Transfüzyon), aranan kan elde edilemediği taktirde başka alternatifi olmayan bir tedavi aracıdır. Hemen hemen bütün ameliyatlarda, trafik kazaları başta olmak üzere çeşitli yaralanmalara bağlı kan kayıplarında, iç organların çeşitli hastalıklara bağlı kanamalarında, çoğu kanser tipinde, kan uyuşmazlığına bağlı bebeğin kanının değiştirilmesi gibi yaşantımızda her an gerçekleşebilecek durumlarda kan nakli öncesi kan grubunun doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Hastalıklarının seyri gereği hayatı boyunca kan nakline ihtiyacı olan talasemi hastaları, hemofili hastaları, bazı kanser hastaları da bu gruba örnek oluşturur.

Sistem HBs antijenleri, HBs, HIV ve HCV antikorlarının tanısını verebilme özelliğine sahip Kan naklindeki kan uyuşmazlıklarından doğan tehlikelerin önlenmesi yükümlülüğü yanında, kan ve kan ürünleri nakli sürecinde temel amaç her zaman güvenli kan olmuştur. Verildiği kişide herhangi bir tehlike ya da hastalık oluşturmayan, enfeksiyon etkenlerini veya zararlı yabancı maddeleri içermeyen kan güvenli olarak nitelenebilir. Özellikle AIDS"in etkisiyle tüm ülkelerde kamuoyunun dikkati transfüzyonla bulaşan enfeksiyonlara yönelmiştir. PK7300 sistemi, ABO ve Rh faktörlerinin belirlenmesi yanında enfeksiyon parametrelerini de ölçebilme özelliği ile kan naklinde güvenilirliği sağlamıştır. Sistem HBs antijenleri, HBs, HIV ve HCV antikorlarının tanısını verebilme özelliğine sahiptir.

Ülkemizdeki kan bankaları ve kan merkezleri için önem verilmesi gereken yaklaşım mevcut testlerin yüksek kalitede bir standartla gerçekleştirilmesi ve tüm kan bağışlarını kapsaması olmalıdır. Göz ardı edilmemesi gereken bir diğer nokta ise kan grubu tayin sürecinin uygun maliyetle, hızlı ve tam doğrulukta yapılabilmesidir. Tam otomatik bu sistem, kan grubu ve enfeksiyon taramasını birlikte yapmakta ve daha düşük maliyetle sağladığı yüksek etkinlik düzeyiyle Türkiye"deki yöntemlerden farklılık göstermektedir. Türkiye"de kullanılan diğer klasik yöntemlerde kan grubu ve enfeksiyon testi ayrı ayrı yapılmakta ve hastaya maliyet getirmektedir.

Olympus firmasının Türkiye temsilciliğini yürüten İncekara Holding, insan sağlığına verdiği önem doğrultusunda dünyada gelişen teknolojiyi Türkiye"ye taşıyarak sağlık konusuna yatırımlar yapmayı sürdürüyor

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 524
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.06.2006 23:23
mükemmel bir aletmiş. kan alırken insanlarımız çok tedirgin oluyorlar. bu cihaz sayesinde daha iyi ve güvenilir bir kan alınacaktır.
refik Tarih: 10.06.2006 10:20
teşekkürler arkadaşım eline saglık
casper Tarih: 10.06.2006 09:01
Güzel bir gelişme,
teşekkürler