Şeker hastalığının bazı göz bozukluklarına yol açtığı, göz tansiyonu ve katarakt hastalıklarının diyabetlilerde 2 kat fazla görüldüğü bildirildi.
Ertuğrulgazi Aile Hekimliği Merkezi Diyabet Birimi Tabibi Dr. Günay Okumuş, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinde yayınlanan yazısında, diyabet ve göz sağlığı konusunu ele aldı. Okumuş, diyabet hastalarında tüm kanlanması olan organlarda oluşabilecek hasarın, göz bulgularının sistemik bir hastalık olduğunu dile getirdi. Okumuş, diyabet hastalığının gelişmiş ülkelerde 20 ile 64 yaş arasındaki kişilerde, körlük sebepleri arasında ilk sırada yer aldığını belirtti. Diyabet retinopati (DR) hastalığının, erken safhalarda kılcal damarlarda olmak üzere tıkanıklıklar, damar duvarından sızıntılar ve daha geç evrelerde ortaya çıkan anormal damar oluşumlar olarak açıklayan Okumuş, hastalığın ilerlemesini etkileyen faktörlerin, diyabet süresi, yaş, kötü kan şekeri kontrolü, hipertansiyon gibi sebeplerin etkili olduğunu belirtti.

Günümüzde diyabetik retinopati hastalığının tedavisinde en etkili ve en emin yöntemin lazer tedavisi olduğuna dikkati çeken Okumuş, "Lazer tedavisine başlamadan önce hastaların metabolik açıdan iyi kontrol ediliyor olmaları önemlidir. Bugün için kan glukoz seviyesinin sıkı kontrolünün retinopati oluşumunu geciktirdiği ve mevcut göz bozukluğunun ilerlemesini yavaşlattığı, tartışmasız bir şekilde kabul edilmektedir" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.06.2006 23:33
evet arkadaşlar diabet hastalıgı sonucu gözlerini kaybeden oldugunu biliyorum. bu hastalık için çok özenle besinlerin seçilmesi gerekir.
refik Tarih: 10.06.2006 11:09
dikkat edlmese çok kötü sonuçları olan bir hastalıktır. teşekkürler
casper Tarih: 10.06.2006 08:57
Ewet şeker hastalığının körlüğe kadar yol açtığını biliyorum,
çok sinsi bir hastalık