1- Ölüm ve Kabir

İnsanın ölümüyle bedenden ayrılan ruh, âhiret âleminin başlangıcı olan kabir hayatını yaşar. Kabirde Münker ve Nekir adında iki melek insana birtakım önemli sorular sorarlar.
Bu soruların başlıcaları: Rabbin kim? Dinin ne? Peygamberin kim? Kitabın ne?dir.

Dünyadayken imân edip iyi işler yapanlar, bu sorulara doğru cevaplar verirler. İmânı tam olmayanlar ise bu sorulara doğru cevap veremezler. Sevgili Peygamberimiz, kabirde insanların farklı durumunu şöyle belirtmektedir: Mezar, her insan için dünyadaki durumuna göre ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurdur. (Keşfu l Hafâ, c.2, s.90)

2- Kıyamet


Kıyametin kopma zamanı gelince İsrafil adlı melek sûr adı verilen bir âlete üfleyecek. Böylece bütün kâinat alt üst olup, bütün canlılar ölecek. İsrafilin ikinci kez sûra üflemesiyle yepyeni bir dünya kurulacak ve bütün ölüler dirilecek.


3- Diriliş


Allahu Tealâ ölüleri diriltecek. Bütün semavî dinlerde bu inanç vardır. Bu, âhiret inancının temelini oluşturur. Yüce Allah Kurân-ı Kerimin pek çok âyetinde öldükten sonra dirilişi açıkça belirtir. Pek çok örnekle bu gerçeği ispat eder.


4- Haşir ve Mahşer


Haşir, Allahın dirilişten sonra kullarını bir araya toplamasıdır. Toplanılan bu yere Mahşer adı verilir. Mahşerde melekler, cinler ve insanlar dirildikten sonra herkes burada toplanacaktır. O anda inkarcı kâfirler de, toprak olarak yok olup gitmeyi temenni edecek ve Keşke toprak olaydım! (Nebe Sûresi, 40) diye iç çekecektir. O dehşetli günde 7 sınıf insan Arşın gölgesinde gölgelendirecektir.

1. Adaletli devlet başkanı ve yönetici,

2. Allaha kulluk ederek büyüyen genç,

3. Kalbi cami ve mescitlere bağlı kimse,

4. Allah için birbirini seven bu uğurda bir araya gelip, bu sevgi ile ayrılan iki kişi,

5. Makam ve itibar sahibi bir kadının beraber olma çağrısını Ben Allahtan korkarım cevabı ile reddeden kişi,

6. Sağ elinin verdiği sadakayı sol eli duymayacak şekilde gizli yardımda bulunan kişi,

7. Tenha yerde Allahı anarak gözleri dolu dolu olan kişi. (Buhari, Ezan 36).


5- Kişi sevdiğiyle haşredilecek


Mahşere herkes, dünyada kime inanmış ve kimin peşinden gitmişle onunla birlikte gelir. O gün gerçek önderin mübarek Peygamber Efendilerimiz (as) olduğu gün gibi ortaya çıkacaktır. (O gün zalim kimse ellerini ısırıp: Keşke peygamberle beraber bir yol tutsaydım, vay başıma gelene; keşke falancayı dost edinmeseydim. Andolsun ki beni, bana gelen Kurandan o saptırdı. Şeytan insanı yalnız ve yardımcısız bırakıveriyor. der.) (Furkan S. 13-14)


6- Hesap, Suâl, Mizan


İnsanların dünyada yaptıkları her şey, bir sayfa içinde kendilerine verilecek. Büyük bir mahkeme kurulacak, insanlar yargılanacak. Ömrünü hangi yolda tükettiği, bildiğiyle neler yaptığı, malını nasıl kazanıp nereye harcadığı, vücudunu hangi yolla yıprattığı sorulacak. Bu mahkemede, hiçbir şeyi inkâr etmek mümkün değildir. Çünkü, insanın eli, ayağı, gözü, kulağı, hatta günah işlediği yerler dile gelecek, yaptıklarına tanıklık edecekler. Amellerin tartıldığı teraziye Mizan adı verilmiştir.


7- Kevser Havuzu


Ahirette her peygamberin bir havuzu olacak. Bu havuzdan kendisi ve ümmetinden Allahın diledikleri içecektir. O gün Efendimizin de (sas) bir havuzu bulunacak ve havuzunun başına gelen ümmetinin sayısı bütün peygamberlerinkinden fazla olacaktır.


8- Efendimizin (sas), şefaatine layık olmalıyız


Şefaat ancak Allahın izniyle olabilir ve çok geniş kapsamlıdır. Kâfir, müşrik ve münafıklar hariç günahkâr da olsa bütün Müslümanlar için söz konusudur.

Sevgili Peygamberimizin yapacağı şefaat beş maddede toplanabilir:

1. Peygamberimizin en büyük şefaati, mahşer yerinde büyük bir sıkıntı içinde hesaba çekilmeyi bekleyen bütün insanlara şefaatidir. Bu şefaat sayesinde Allah mahlukatı bir an evvel hesaba başlayacaktır.

2. Müminlerden büyük bir topluluğun sorgusuz sualsiz cennete girmesi için yapacağı şefaat.

3. Cehenneme girmeyi hak ettikleri halde oraya girmemeleri için bazı günahkârlar hakkında yapacağı şefaat.

4. Cehenneme giren bazı günahkâr müminlerin oradan çıkması için edeceği şefaat.

5. Cennetliklerin derecelerinin yükselmesi için edeceği şefaat.

9- Sırat kıldan incedir


Bundan sonra, cehennemin üzerinde, nasıl olduğunu Allahtan başka kimsenin tam olarak bilemediği bir köprü kurulacak. İnsanlar iyiliklerine göre farklı biçimlerde Sırat denilen bu köprüden geçecekler. Bazıları şimşek hızıyla geçip cennete girecekler. Kötü insanlar, Sıratı geçemeyecek ve cehenneme düşecekler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4679
favori
like
share
fikret336 Tarih: 23.11.2006 18:20
paylaşım için teşekkürler
hallavye Tarih: 19.11.2006 08:28
[COLOR=orangered]Bu değerli bilgilerin için ALLAH senden razı olsun.
asiye41 Tarih: 19.11.2006 03:37
çok teşekkür ederim ALLAH
hulya66 Tarih: 13.06.2006 10:03
doruyu konusmak gerekiyosa bilgiler icin tsk cok etkilendim Allah(cc)senden razi olsun bize bi takim seyler hatirlattin tekrar tsk!
NaZ Tarih: 12.06.2006 22:20
güzel bilgiler icin tesekkürler ALLAH(c.c.) razi olsun