İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği Şef Yardımcısı Uzman Dr. Zerrin Öğretmen, açıklamada, güneşin esmerleri daha fazla etkilediğini söyledi.
Esmerlerde melanoasit denen cilde rengini veren hücrelerin sayısının daha fazla olduğunu belirten Öğretmen, bu hücrelerin güneşin etkisiyle çoğalıp ciltte düzensiz lekeler oluşturduğunu ifade etti.

Bu lekelerden korunmak için güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucusu sürülmesi gerektiğini vurgulayan Öğretmen, ''Güneşe çıkmadan önce cilde kolonya, esans, parfüm sürülmemeli. Bu ürünler bergamot denen leke oluşturan maddeleri içerir. Bunların cilde sürülmesi ve ardından güneşe çıkılması lekelere neden olur'' dedi.

Öğretmen, bronzlaşmayla elde edilen güzelliğin geçici, güneş yüzünden oluşan kırışıklık ve yaşlılık lekelerinin ise kalıcı olduğuna dikkati çekti.

Denizden çıktıktan sonra yüzün mutlaka kurulanması gerektiğini belirten Öğretmen, yüzde kalan su damlacıklarının büyüteç etkisi yaparak güneş lekelerine neden olduğunu söyledi.

Mutlaka güneş koruyucu kullanılması gerektiğine işaret eden Öğretmen, ''Güneş kremi cilde düzgün sürülmeli, arada sürülmemiş alan kalmamalı. Sürüldükten sonra ilk 20 dakikada cilde dokunulmamalı'' diye konuştu.

Her ten rengine göre farklı faktörlü güneş koruyucu kullanılması gerektiğine dikkati çeken Öğretmen, şunları kaydetti: ''Sarışın veya kızıl saçlı, beyaz tenli, açık renk gözlü, kolay yanan, bronzlaşmayanlar koruma faktörü 30 ve 30'dan fazla ürünleri, beyaz tenli, kolay yanan, az bronzlaşanlar 15 ve 30 arası koruma faktörlü ürünleri, buğday tenli, hafif yananlar 10-15 koruma faktörlü, daha esmerler 6-10 faktörlü, tam bronzlaşan koyu esmerler 4-6 faktörlü ürünleri seçmelidir.''

Turunçgiller, kereviz, havuç suyu, incir sütünün de cilde temas ettiğinde lekelenmeye neden olduğunu bildiren Öğretmen, bazı antibiyotik gruplarının, griseofulvin içeren mantar ilaçlarının, cildi güneşe hassas hale getiren ilaçların güneş lekelerine neden olduğunu sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 452
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 12:10
bu haberi de olkudum gibi geliyor..teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 13.06.2006 17:16
teşekkürler özlem.her ten rengine uygun faktörlü güneş koruyucular kullanılmalı
casper Tarih: 13.06.2006 09:36
aaa bende güzel bronzluk verişyor diye havuç özlü g,neş kremleri kullanırdım,
meğerse leke yapıyormuş,
teşekkürler özlemcim