Serabral Palsi (beyin felçli), gelişim geriliği ve travmatik beyin hasarı gibi nörolojik bozuklukları olan çocukların temel motor becerilerini öğrenme sürecini hızlandıran TheraSuit adlı giysi tanıtıldı.
TheraSuit yöntemini uygulayan Izabela Koscielnsky, Swisshotelde düzenlenen konferansta, yöntem hakkında bilgi verdi. Koscielnsky, TheraSuit adlı giysiyle zayıf kasların güçlendirildiğini, felçli hastalarda kullanıldığında olumlu yönde gelişmeler sağlandığını anlattı.

Yöntemi, nörolojik bozukluğu olan kendi kızı üzerinde de denediğini belirten Koscielnsky, Kızımdaki ilerlemeleri kendi gözümle görmeye başladım. Omurilik sırt kaslarının geliştiğini, birçok kasın aynı anda kasılabildiğini ve eksikliklerin ortadan kalktığını gördüm dedi. Başlık, yelek, şort, diz pedleri, ayakkabı bağlarından oluşan özel tasarım giysinin, ilk olarak Sovyet kozmonotları için tasarlandığını söyleyen Koscielnsky, daha sonraları Amerikalı bilim adamlarınca, direnç ve kuvvet eğitimiyle hastayı desteklemek, vücudun duruş şeklini düzeltip, genel kas kontrolünü geliştirmek için kullanıldığını kaydetti. Koscielnsky, vücudun kas çalışmalarıyla kendini yenilediğini ifade ederek, kostümün fiziksel engelliler için yeni bir umut olduğunu söyledi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 450
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 12:05
verdiğin bilgiler için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 13.06.2006 17:37
ilginç bir haber teşekkürler özlemcigim
necip Tarih: 13.06.2006 10:01
cok ilginc paylasim icin tesekkurler
casper Tarih: 13.06.2006 09:47
çok ilginççmişş :89: :89: :89: