[COLOR=coral]Hangi cilt tipinde olursanız olun; öğle saatlerinde güneşe çıkmayın.. Neden mi?
Sabah erkenden ya da günbatımına doğru güneşlenebilirsiniz. Özellikle saat 12.00 ile 16.00 arasında bronzlaşmayın. Esmer bile olsanız 15-20 faktörlü bir koruma kremi sürmeden güneşe çıkmayın. Güneşlenirken mutlaka şapka ve gözlük takın

Güneşe korunmasız çıkılması birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Acıbadem Hastanesi´nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Asiye Nesrin Aksoylar; yanıklardan güneş çarpmalarına kadar derinizde oluşacak ve tatil keyfinizi kaçırabilecek tüm sorunlara karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi:

* Güneş, insan sağlığını nasıl etkileyebilir? Güneşin zararlı etkileri, var olan bir hastalığı artırmak veya olmayan problemleri başlatmak şeklinde görülüyor. Güneşin en sık görülen olumsuz etkisi; güneş yanığıdır. Birden yoğun güneşlenmeyle, 2 ya da 6 saat içinde gelişir. Birinci ve üçüncü günlerde şiddetlenir ve 5-6 gün içinde geriler. Kızarıklık, yanma, ağrı ve ileri durumlarda da sulu kabarcıklar görülür. Baş ağrısı, bulantı ve halsizliğe neden olur.

* Güneş yanığında ilk müdahale nasıl olmalı? Böyle bir durumla karşılaşıldığında, hastanın serin bir yerde dinlenmesi ve sonrasında sık sık duş alması yararlı olur. Yağsız, su bazlı yumuşatıcı kremler, gerekirse kortizonlu krem veya merhemler ve ağrı kesiciler kullanılması faydalı olabilir.

* Güneşe çıkmadan önce cilt temizliği yapılmalı mı? Güneşe çıkmadan önce ve diğer zamanlarda da düzgün bir cilt temizliği yapılmalıdır. Normal zamanlardan daha kapsamlı bir cilt temizliği her zaman gerekli olmasa da; güneşe çıkmadan önce alkolsüz ve parfümsüz temizleyiciler kullanmak daha uygundur. Güneşli havalarda en çok dikkat edilmesi gereken, deri üzerine parfüm ve deodorant gibi ürünlerin sürülmemesi, bu tarz ürünlerin daha çok kıyafetler üzerine sıkılmasıdır. Eğer aksi yapılırsa deride bazı lekelenmeler, kızarıklıklar ve kaşıntı gibi egzama grubu hastalıklar oluşur.

* Güneş alerjileri nasıl ortaya çıkar? Güneşin erken dönemdeki zararlı etkilerinden biri de polimorf ışık reaksiyonu ve kurdeşen gibi hastalıkları ortaya çıkarmasıdır. Alerjik kökenli bu reaksiyonlar; güneş gören vücut bölgelerinde (yüz, kollar ve boyun gibi) kızarıklık ve kaşıntılı döküntüler şeklinde görülür.

* Ciltte güneşin etkisiyle oluşan kahverengi lekelerin tedavisi var mı? Güneşin etkilerinden biri de; vücutta kahverengi lekeler oluşmasına neden olmasıdır. Bunlar genel sağlık açısından önem taşımaz ancak görünümleri rahatsızlık vericidir. Etkili bir güneş koruyucusu kullanmanın yanı sıra hidrokinon gibi pigment üretimini durduran ve meyve asitleri gibi soyucu özellik taşıyan ilaçlar alınabilir. Ancak kesin sonuç almak her zaman mümkün olmayabilir. Güneşin uzun sürede verdiği zararlardan biri de deri yaşlanmasıdır. Doğal yaşlanmaya ek olarak güneşin yol açtığı kırışıklık, lekelenme ve deri yapısında kabalaşma ortaya çıkabilir.

* Cilt tiplerine göre güneşten korunma nasıl olmalı? Çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları ve hipertansiyonu olanlar güneşten daha çok etkileniyor. Doğal olarak bu kişilerin ek korunmaya daha çok önem vermeleri gerekiyor. Deri tipleri; yaz güneşinde ortaya çıkan kızarıklık ve bronzlaşabilme özelliğine göre belirleniyor. Tip 1: Her güneşlenmede kızaran, asla bronzlaşamayan. Tip 2: Her zaman kızaran, bazen bronzlaşan Tip 1 ve Tip 2´de olanlar, genellikle sarışın, mavi gözlü ve beyaz tenlidir ve genellikle yazın öğle güneşindeki 10-20 dakikada güneş yanığı olabilirler. Tip 3: Bazen yanan, genellikle bronzlaşan. Tip 4: Çok az yanan, çabucak ve her zaman bronzlaşan. Tip 5: Koyu renk olanlar (Kızıldereliler). Tip 6: Zenciler, Tip 1 ve Tip 2 olanlar, yaşlılar, çocuklar ve güneşe duyarlı hastalığı olanlar, yazın her gün güneş koruyucusu kullanmalıdırlar. Tip 3 olanların da uzun güneşlenmelerde koruyucu kullanmaları gerekir. Tip n, 5 ve 6 olanların ise koruyucu kullanmaları gerekmez.

* Cildin korunmasında koruyucu kremler ne kadar etkili oluyor? Güneş koruyucular olarak bilinen maddeler; çinkooksit, titanyumdioksit, benzon ve parsol gibi maddeleri içeriyor. Bu maddeler ya gelen ışığı geri yansıtarak ya da ışını emerek hücreye kadar ulaşmasını engelliyor. Aldığımız güneş koruyucusu ürünlerden en az iki tanesinin bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.

GÜNEŞLE DOST OLABİLİRSİNİZ

E vitamini güneş yanıklarının zararlarını azaltır: E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Cilde uygulanan E vitamini, güçlü antioksidan etkisiyle serbest radikalleri nötralize ederek zararlı etkilerini geciktirir ve önler. Ayrıca UV (ultraviyole) ışınlarının yol açtığı, artırdığı serbest radikallerin oluşumunu da azaltır. E vitamininin kolajen oluşumunda önemli bir rolü vardır. Bunun yanı sıra yanık olan hastalarda doku iyileşmesi için de tercih edilir. Güneş yanıklarındaki kızarıklığı ve hassasiyeti de azaltır. Bir de cilt kırışıklıklarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Provitamin B5 kırışıklıkları azaltır: Karbonhidrat, protein ve yağların metabolizmasında kritik bir rolü olan Provitamin B5, bütün hücre ve dokuların sağlamlığının sürdürülmesi ve tamirinde görev alır. Hücre yenilenmesini ve yeni elastik liflerin üretimini uyararak, cildi daha yumuşak yapar. Kırışıklıkları ve güneşin neden olduğu lekeleri azaltır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1380
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 11:32
paylaşım için teşekkürler
ozturk Tarih: 15.06.2006 13:01
teşekkürler arkadaşım..
SU-PERISI Tarih: 14.06.2006 17:58
yazın gelmesiyle güneşlenirken çok dikkatli olmalıyız,cildimize uygun güneşten koruyucu krem kullanmalıyız.
LeoNaRiTe Tarih: 14.06.2006 14:57
[COLOR=orangered]Çok Te$eKKürLer Sınavdan Sonra Kesin ihtiyacım oLcaq ßu ßiLgiLere
ozlems_o Tarih: 14.06.2006 11:25
çok yararlı bilgiler vermişsin canım

teşekkürler
casper Tarih: 14.06.2006 09:58
güneş ışınları oldukça zararlı ve ciddi cilt rahatsızlıklarına yol açıyor,

bunu önlemek için çook dikkatli olmak gerekiyor,

güneşe çıkmadan çnce cilt temizliği yapılmasının gerekli olduğunu bilmiyordum,öğrenmiş oldum teşekkürler cadıkızcım,sanırım bunun için gülsuyu uygun olur,alkolsüz saf bir madde