Kokusu tamamen yok edilmiş balıkyağının eklendiği Omega-3 kaynağı çikolata, kilo dengeleyici meyve aromalı şekerleme ve ayıltıcı etki yapan çiklet... Şekerleme sektörü şaha kalktı!
Balıkyağı katkılı çikolatalar ve kafeinli sakızlar... Söylerken kötü, ama yerken son derece lezzetli olan bu ürünler, şekerleme dünyasına giren yeni trendlerin sadece bir kısmını oluşturuyor. Küresel ölçekteki satışlarında yıllık yaklaşık 100 milyar dolarlık cirolar elde eden şekerleme endüstrisi, artan obezite endişesini ve enerji içecekleriyle diyet katkı maddelerine olan talebi nakite çevirme planları içinde.

Hershey ve Nestle gibi şirketler çikolataseverlerin porsiyonlarını kontrol altına almalarına yardımcı olabilmek için sevilen ürünlerinin küçük versiyonlarını üretirken, diğer şirketler de insanların kendi çikolatalarını yemesi için farklı yollar buldu.


Pazarın zirvesine oturmaya aday

Kanadalı firma Botticelli, iki yıllık çalışma sonunda, balıkyağının tadını tamamen yok ederek, çikolatalarına Omega-3 eklemeyi başardı. Şirket yetkilisi Sam MacDonald, Omega-3'ün çikolatada kullanılmasının, tüketicilerin 'geğirtici etkisini' hissetmeden balıkyağından faydalanabilmesi için mükemmel bir yol olduğunu söylüyor. İlaç dükkânlarının diyet bölümünde satılan bu çikolataların yakında Amerikan şekerleme pazarının zirvesine oturması bekleniyor.

New Jersey'deki Gum Runners ise, 'En az sizin kadar çok çalışan sakız' sloganıyla enerji veren çiklet, kilo kontrolüne yardımcı şekerleme gibi ürünler tasarlıyor. Şirket kurucularından Kevin Gass, iki parça Jolt sakızının, bir fincan kahveyle aynı ayıltıcı etkiyi yapacağını öne sürüyor. Şirketin kilo dengeleyici meyve aromalı şekerlemeleri de metabolizmayı hızlandırmayı vaat ediyor.

Gass, insanların atıştırmayı önlemek için sakız çiğnediğini, geliştirdikleri şekerlemelerin de düşük yoğunluklu bir diyet şekli olarak, rahat kullanım ve nefes tazeleme gibi özelliklerinin yanı sıra ekstra yarar sağladığını söylüyor. Ancak tüm çabalara rağmen, yeni şekerlemeler hâlâ dişçi ziyaretlerini sıklaştırmak anlamına geliyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 528
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 11:21
emeğinize sağlık
tıkır Tarih: 16.06.2006 18:08
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff]Verdiğin emekler için çok Teşekkür ederim Öslem,
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] Haber çok güzel Ellerine sağlık.
SU-PERISI Tarih: 15.06.2006 17:33
çok güzel hem çikolata hemde omega3,saol özlemcigim
ozturk Tarih: 15.06.2006 12:59
sinopta salatada bile kullanılabilen balık yağı üretildiğini duymuştum.Besleyici bir besin çikolata üretimine kadar girmiş.. :20:
casper Tarih: 15.06.2006 08:45
Çok güzel bir haber,
çünki omega 3 vücudumuzu son derece koruyor,

Kansere karşı,kalp hastalıklarına karşı,diabete karşı,yaşlanmaya karşı vücudumuzun alması gereken bir yağ