Dünyada iş gücü ve ekonomik kayıplara en çok neden olan hastalıklardan birisi olan migrenin hayat kalitesini kalp krizinden daha çok etkilediğini biliyor muydunuz?.. İşte, 4 saat ile 3 gün arasında baş ağrısı ataklarıyla hayatımızı zehir eden migrenin gerçekleri...
Toplumda her 100 kadından 18'i, her 100 erkekten 12'si migren sebebiyle şiddetli baş ağrısı çekiyor. Genellikle 20-30 yaşları arasında kendini gösteren hastalık, ırsî özellik taşıyor. Migrenli hastalarda ataktan birkaç saat veya gün önce depresyon, aşırı neşe, tedirginlik, keyifsizlik gibi değişiklikler, özellikle tatlı gıdalar başta olmak üzere bazı gıdalara aşırı düşkünlük, aşırı su içme veya uyuklama gibi belirtiler gözleniyor. Sıcak ve nemli ortamlar, oksijen azlığı, parlak ışıklı ve çok gürültülü yerler, doğum kontrol hapları, salam, sosis gibi bol nitritli gıdalar, peynir, kafein içeren içecekler, uyku düzensizliği, hipertansiyon, stres ve yorgunluk gibi birçok neden migren ataklarını tetikliyor...

Zonklayıcı Ağrılar Çıldırtıyor


Avrasya Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Türkan Uslu, günlük hayatı büyük ölçüde olumsuz etkileyen migren ve tedavilerini anlattı: "Migren ataklar halinde seyreder, atak süresi 4 ile 72 saat arasındadır. Ağrı genelde tek tarafta oluşur ve zonklayıcı özelliktedir. Kişinin günlük aktivitesini engeller, bulantı ve kusmaya sebep olur. Ağrı sırasında ses ve ışık rahatsız eder."

Kişiye Göre Tedavi


Bu hastalığın en önemli özelliği ise, ağrıları dindirecek standart bir reçetenin olmaması. İlâçlar hastanın atak özelliklerine, sıklığına, süresine ve zamanına göre, (kilosu, uyku ve tansiyonu, çalışma durumu) göz önüne alarak veriliyor. Tedavide öncelikle migren ataklarını tetikleyen faktörlerden uzak durmak gerekiyor. Öğünlerin atlanmaması, kahvaltısız güne başlamamak, ağır diyetler yapmamak ve uykuyu düzenli olarak almak şart. Özellikle yaz aylarında parlak güneş ışınlarına karşı koyu camlı güneş gözlüklerinin tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Menopozdan sonra ortadan kalkıyor


Hormon düzeyindeki değişiklikler migren ataklarını etkiler. Önemli olan kadınlık hormonunun düşük veya yüksek olması değil, dalgalanmalar göstermesidir. Bu nedenle migren ağrıları adet döneminde tetiklenir. Migren atakları, hamilelik döneminde yüzde 60 oranında geriler. Menopozdan sonra da hormon düzeyinde dalgalanma olmadığından, migren atakları ortadan kalkar veya şiddet ve sıklığı azalır. Bazı kadınlarda migren atağı, doğum kontrol hapı kullanmasıyla birlikte ortaya çıkabilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 422
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 11:16
emeğinize sağlık
tıkır Tarih: 16.06.2006 18:19
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff]Verdiğin bilgiler ve emekler için,
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] çok Teşekkür ederim Öslem,Ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 15.06.2006 17:09
migren agrısının çok kötü oldugunu biliyorum.paylaşımın için teşekkürler özlemcigim
refik Tarih: 15.06.2006 13:26
migren ağrısı dayınılmaz bir ağrı ya insanı yaşamından bezdiriyor. Allah şifalar versin
ozturk Tarih: 15.06.2006 12:56
çok kötü bir hastalık yakınlarımda var biliyorum..Paylaşıma teşekkürler..
casper Tarih: 15.06.2006 08:48
Migren ağrısının dayanılmaz olduğu söylenir,
herkese çare diliyorum