Yaz aylarında güneş çarpmasının yanı sıra kapalı mekanlarda da sıcak bitkinliği meydana gelebiliyor.
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cuma Yıldırım, sıcak çarpması şikayetinin, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan ciddi sağlık problemlerinden biri olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Yıldırım, sıcak çarpmaları ya da sıcak bitkinliği şikayetinin daha çok, yaşlı, evinden dışarı çıkmayan kişilerle ayakkabı atölyesi, dikimevi gibi yerlerde çalışan, uzun süre sıcak ortamlarda kalan kişilerde görüldüğünü belirtti.

Bu durumun çalışan kişilerde dikkat eksikliğine yol açtığını da anlatan Yıldırım, yaşanan dikkat eksikliği nedeniyle iş kazaları meydana gelebiliyor. Örneğin, bize makineye elini kaptırmış bir işçi getirildiğinde, kaldığı ortamı araştırdığımızda havasız bir ortamda çalıştığını ve bunun dikkatini dağıttığını tespit ediyoruz dedi.

Doç. Dr. Yıldırım, bu durumun trafik kazalarına da neden olabildiğini anlattı:

Trafik kazası, darp ya da iş kazasından yaz aylarında gelen kişilerin, nasıl ortamlarda kaldıklarını sorduğumuzda genelde kapalı ve havasız mekanlarda olduklarını tespit ediyoruz. Bu çok ciddi iş kazaları ve trafik kazalarına ya da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Sıcak bitkinliği, tencerenin içindeki haşlanmış sebze gibi bir durumu ortaya koyuyor. Yani insanlar buğulama gibi olabiliyor. Bu tür ortamlar, ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Yaşlı, yatalak ve çocuklarda, kalp krizi, beyin kanaması, tansiyon sorunu, şeker hastalarında bayılma, böbrek hastalarında ciddi sıvı ve tuz kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle kapalı ortamların sık sık havalandırılması ve hava sirkülasyonunun sağlanması gerekir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 462
favori
like
share
erkancan Tarih: 30.07.2006 20:22
teşekkürler paylaşımın için...
therapist21 Tarih: 29.07.2006 17:01
teşekkürler
minta Tarih: 26.07.2006 11:19
emeğinize sağlık
tıkır Tarih: 16.06.2006 18:12
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff]Verdiğin çok değerli bilgiler ve emekler için,
[font=Times New Roman][size=24][color=#ccccff] çok Teşekkür ederim Su Perisi,Ellerine sağlık
refik Tarih: 16.06.2006 14:14
değerli bilgileriniz için teşekkürler. yaşlı insanlarımıza sıcak çok tehlikelidir. nefes almakta ğüçlük çekerler. o yüzden yaz aylarında seri yerleri terçih etmeliyiz.
casper Tarih: 16.06.2006 08:57
Geçenlerde havalar çok sıcakken ekmek almak için ekmek fırınına gittim,aman tanrım durulacak gibi değildi tabiri caizse fırın gibi olmuştu,
sanırım bu konuya verilebilecek en güzel örneklerden biri
ozlems_o Tarih: 16.06.2006 08:16
Yaz aylarında sokağa çıkmak sakıncalı denir ama kapalı alanda havasız kalmak daha kötüsü sanırım. :85:

Özellikle yaşlıların serin yerlerde bulunması gerek.

bilgiler için sağol SU PERİSİ