Tokat Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Müslehiddinoğlu, kenelere karşı bir tedavi yönteminin olmadığını açıkladı. Kene ısırığından ölmek istemeyen vatandaşlar ne yapmalı?Tokat Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Müslehiddinoğlu son günlerde ölümlerle neticelenen kene vakaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Dr. Müslehiddinoğlu Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı 2002 yılından itibaren Türkiyede önemli bir sorun olmaya başlamıştır öncelikle Tokat, Sivas, Yozgat, Gümüşhane, Çorum illerinde son günlerde artan vakalar bu sorunu tekrar ele almamızın önemini ortaya koymuştur. Kırım Kongo hastalığı kenelerle bulaşan bir hastalıktır, kene ısırığına bağlı olarak bir virüsün neden olduğu bir hastalık, bu hastalık ilk önce bir, üç, altı günde hastayı ısırdıktan sonra ateş baş, kas, eklem, karın ağrıları ve ishal gibi belirtilerle meydana gelmektedir cilt altında ve iç organlarda kanamalara neden olmakta ve ölümcül olmaktadır dedi.

Dr. Müslehiddinoğlu Ülkemizde son dönemlerde bu hastalığa karşı yoğun bir çalışma yapılmaktadır keneleri önlemekle ilgili çalışmalar yapılmakta olduğunu bilmekteyiz. Özellikle çiftçilerimize, köylülerimize bu bilgi aktarılmakta hayvan barınaklarının temizliği yapılarak bu kenelerin önlenmesi çalışmaları yapılmakta, bu yörelerde piknik olaylara fazla olduğu için pikniğe giden vatandaşlarımız uyarılmaktadır dedi.

Dr. Müsleddinoğlu Keneye karşı şu an dünyada bir aşı geliştirilmemiş ve direkt tedavisi yok genelde sübjektif olarak belirtilere karşı yapılan çabalar var. İlimize gelen vakalar geçen seneye göre az görülüyor. Şu an Tokat için acil bir durum yok. Keneyle korkulacak panik yapılacak bir durum yok  şeklinde konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 494
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 26.07.2006 08:17
teşekkürler paylaşımın için
minta Tarih: 25.07.2006 09:12
paylaşım için teşekkürler
refik Tarih: 19.06.2006 10:43
evet ya birde bu çıktı. aksi gibi bir tedav şeklinin bulunmaması.
bona Tarih: 18.06.2006 01:20
yillardir bu hastalik vardi ama bilinmiyordu, bizim cok tavuklarimiz vardi ama gene kene vardi. en cok olan yerler tavani eski hasir olan evler.
ozlems_o Tarih: 17.06.2006 10:29
biri gidio biri gelio bu ne yaaa :79:

haber için sağol su perisi
casper Tarih: 17.06.2006 10:23
kenenin düşmanı tavuklardı,kuş gribi nedeni ile öldürülen tavuklardan dolayı şimdide bu hastalık çıktı :79: