İngilizlerin hastane mikrobuna kesin çözüm getireceği gözüyle bakılan gümüş ipliğinden üretilmiş kumaşlar, Türkiyede de ameliyat önlüklerinde kullanılmaya başladı.Hastane mikrobu hem büyük ekonomik kayıplara hem de can kayıplarına neden oluyor. İngilterede hastaneye yatan 11 kişiden 1i hastane mikrobu kapıyor ve her yıl 5 bin kişi hastane mikrobundan yaşamını kaybediyor. İngilterenin hastane mikrobuyla mücadele için ayırdığı rakam yılda 1 milyar sterlin. Türkiyede ise hastalığın yaygınlığı ve yol açtığı maliyet konusunda sağlıklı bir istatistik bulunmamasına rağmen bu rakamların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesinde ölen beş bebek bunun en son örneği...
İngilizlerin sihirli değnek adını verdikleri hastane mikrobuna kesin çözüm getireceği gözüyle bakılan gümüş ipliğinden üretilmiş tekstil ürünleri, Türkiyede de özel bir hastanenin ameliyat önlüklerinde kullanılmaya başlandı.
See it safe araştırma grubu yöneticilerinden Özcan Yağcı, Bu ürünler ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında üretildi. Gümüş ipliği kullanıldı. Bu ipliğin özelliği yüzde 100 anti-bakteriyel olması. Bu tür kumaşlar hastane mikropları başta tüm mikropları 1 saatten az sürede yok edebiliyor dedi.


Sekiz aydan beri klinik çalışmaları yürüten Londranın Royal Hastanesi mikrobiyoloğu Dr. Peter Wilson, see it safe kumaşlarından yapılmış pijamalar için sihirli değnek tanımını kullanıyor. Gümüş, enfeksiyonlara karşı güvenli ve aktif bir element. Bu iki özellik ideal bir kombinasyon sunuyor. Hastane mikrobuna karşı savaştaki sihirli değneğimiz... Gelecekte hastanelerimizde yapacağımız dönüşümle bütün hastaların sihirli pijamalar giymesini planlıyoruz diyen Wilson, klinik çalışmalara bir yıl daha devam edeceklerini söylüyor.

MARKS&SPENCER ÜRETİYOR
Marks&Spencer geçtiğimiz haftalarda İngiliz Sağlık Bakanlığıyla bir anlaşma yaptı. Firma, gümüş ipliğinden üretilmiş kumaşlardan tanesi 49,95 sterline pijama dikip, satmaya başlayacak. Bu kumaşlar, sadece hasta pijamalarında değil, hastane yatakları ve ameliyat önlüklerinde kullanılacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 721
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 11:15
emeğinize sağlık
Wish Tarih: 17.06.2006 23:51
Türkiyemiz'de de yayginlassa ne iyi olur ama biraz zor gibi...
bilgilerin icin tesekkürler...
ozlems_o Tarih: 17.06.2006 22:04
verdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım
SU-PERISI Tarih: 17.06.2006 17:44
teşekkürler eilinize saglık haberiniz için
casper Tarih: 17.06.2006 10:28
oldukça sevindirici bir haber,
teşekkürler