Halı sahada yapılan sporun, zeminin sert olması nedeniyle kas-iskelet yapısını ve buna bağlı olarak da kalbi yorduğu bildirildi.

Halı saha zemin, toprak ve çim sahaya göre daha sert olduğu için bu tip zeminlerde spor yaparken uygun ayakkabının seçilmesi ve mutlaka önceden antrenman yapılması gerekir.

Zeminin sert olması kas-iskelet sistemini ve buna bağlı olarak da kalbi yorar.

Yaşanan birçok kalp rahatsızlığı çoğu zaman genetik olabiliyor. Halı sahada meydana gelen ölümlerin çoğu kalp hastalığının diğer formlarına aittir. Bunların çoğu kalbin adele rahatsızlıklarıdır ki, bu da genelde aileden gelen bir hastalıktır. Spor yaparken kalp rahatsızlığından ölen bir kişinin ailesindeki tüm bireylerinin kalbinin, mutlaka ekokardiyografi ile incelenmesi gerekir.

Spora başlayacak kişilerin mutlaka kalp kontrollerinden geçmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte,antrenmansız spor yapılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Spora başlayacak kişilerin mutlaka efor ve eko testlerini yaptırmaları gerekiyor. Özellikle 35 yaş üstündekilerin tarama testini mutlaka yaptırmaları gerek.

Spor yapmak isteyenlere, günde 45 dakika hızlı ve tempolu şekilde yürümelerini tavsiye ediliyor. Diğer sporlar için de çim ya da toprak saha öneriliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 606
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 11:14
paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 18.06.2006 01:06
gerçekten de çok önemli bir konu. paylaşımların için teşekkürler.
mufitt Tarih: 17.06.2006 16:12
hımm bunu bilmiyodum
kaleci oluruz artık bizde
okanoo28 Tarih: 17.06.2006 12:55
son zamanlarda halı sahalarad suni çim teknolojisi kullanılıyor.. sanırım sağlık içinde oldukça önemli bir uyglulama...

bu değerli bilgiler için teşekkürler sparky