çengelli iğnenin tarihçesi - ilk çengelli iğneyi kim icat etmiştir - çengelli iğne nasıl bulunmuştur - tarihte ilk çengelli iğne - walter hunt ve çengelli iğnenin icadıDünyadaki ilk çengelli iğne; Eski Mısırda altından yapılmış raptiye görünümünde çengelli iğneye benzer bulgulara rastlandıysa da, günümüzde bildiğimiz görünümü ile çengelli iğnelerin patenti 1849 yılında Walter Hunt tarafından alınmıştır.

Yunanlılar ve Romalılar dönemlerinde de broşları elbiselere tutturmak amacı ile çengelli iğneye benzer görünümde iğneler kullanılmıştır. 7. yy. ‘da farklı dekoratif görünümlerde de kullanılmış olan bu iğneler, İran ‘da iki aslan figürü ile süslenmiş şekli ile bir insan eli büyüklüğündeydi. 15. yy. ‘dan itibaren günümüzde kullanılan çengelli iğnelere benzer üretimler gerçekleşmeye başlamıştır. Günümüzde de yaygın olarak kullanılan çengelli iğneler 1842 yılında patenti Walter Hunt tarafından alınması ile günümüze kadar gelmiştir.

Walter Hunt, borçlarını ödeyebilmek amacı ile geliştirdiği bir buluştur. Borcu olan insanlar ona bir iddia ile; bir tel parçası ile işe yarar bir buluş yapmasına karşın borçlarını kapatıp üzerine para vereceklerini söylemişler. Ardından da düşünmeye başlayan Hunt, 3 saatlik bir çalışma sonucu, ilk çengelli iğne ‘yi icat etmiştir. Ardından 400 dolar olarak ödül almıştır. Anlaşma yaptığı borçlu olduğu insanlara, patenini vermek zorunda kalmıştır.

İlginç bir hikayesi olan çengelli iğneler pirinç ve paslanmaz çelik ile imal ediliyor.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1412
favori
like
share
notac1 Tarih: 06.03.2011 19:12
teşekkürler emeğine sağlık