Ayran uyku getirir mi? Muhtemelen hayır. İngiltere"deki Manchester Üniversitesi uzmanları, öğlen uykusunu beyin hücrelerini uyanık tutucu proteinlerin kısa süreli devre dışı kalmasına bağlıyor. Teze göre, yemekle beraber alınan şeker içerik (glükoz) beyin hücrelerini uyanık tutan mekanizmaları bastırıyor ve uyarılmayan beyin hücreleri geçici olarak uykuya dalıyor.
Araştırmayı yürüten Manchester Üniversitesi uzmanı Denis Burdakov, Akdeniz kültürlerinde yaygın öğlen yemeğinden sonra yapılan şekerlemenin kültürel olduğu kadar, biyolojik temellere dayandığını vurguluyor. Burdakov, glükozun, oreksin adlı uyarıcı proteinleri devre dışı bıraktığını ortaya koydu. Aşırı doyurucu bir yemeğin bünyeye getirdiği aşırı glükozün, beyindeki oreksin üretimini kısa süreli olarak durdurması, beyin hücreleri tarafından "uyku vakti" şeklinde yorumlanıyor.

Oreksin proteinleri uyuyunca...

Oreksin proteinleri, beyin hücrelerini zinde tutmakla görevli yapılar. Oreksinler, vücuttaki enerji durumunu dengeliyor. Beyin hücrelerinin (nöron) ürettiği bu proteinler, uyarı, açlık, hormon salgılama gibi yöntemlerle azalmakta olan enerji miktarını artırmaya yönelik beyne sinyal veriyorlar. Bunu alan beyin, mideye açlık sinyali gönderiyor; kendini aç hisseden kişi de yemek masasına oturuyor. Amaç, beyindeki glükoz oranını sürekli dengede tutmak.

Ayran Değil Oreksin Nöronları Suçlu

Burdakov, oreksin üreten nöronların membranlarındaki porların (yüzeydeki delikler) uyarıcı sinyalleri salgıladığını ifade ediyor. Aşırı glükoz alımından sonra bu uyarıcı sinyaller kesiliyor ve beyin hücresi uykuya geçiyor.

Oreksinlerin işleyişindeki aksamalar narkolepsiye (kronik uykusuzluk) ve obeziteye (aşırı şişmanlık) yol açabiliyor. Burdakov"a göre, oreksinlerdeki aksamanın iki sonucu var; birincisi öğlen yemeği sonrası uyku bastırması ve aşırı şişmanlığın nörolojik arkaplanı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 645
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 11:07
paylaşım için teşekkürler
casper Tarih: 19.06.2006 08:21
Bende bir problem yok o zaman kolay kolay öğlenleri uyumam :46:
adile84 Tarih: 18.06.2006 23:10
özlemcim ya ben hastayım o zaman :79: :19:

benim her öğle yemeğinden sonra uykum gelir ve ben genelde uyurum :19:
ZeuS Tarih: 18.06.2006 11:35
bilgilerin için saol
SU-PERISI Tarih: 18.06.2006 01:33
teşekkürler arkadaşım eline saglık degerli haberin için