Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi Yrd. Doç. Dr. Fatma Çelik, insanların birbirinden çok farklı olduğunu, aynı diyetin herkesi zayıflatmasının düşünülemeyeceğini söyledi.

Çelik, diyetin, kişinin kendisi için gerekli olan günlük besini alması anlamına geldiğini, aslında kısıtlı bir şeyi ifade etmediğini belirtti.

Diyeti insanların kilo vermek olarak algıladığını belirten Çelik, oysa hasta olan ve kilo almak isteyen kişilerin de diyet yaptığına işaret ederek, diyette kişiye, gerekli olan besinlerin verildiğini ifade etti.

İnsanların rasgele diyet uygulamaması gerektiğini, en iyi diyetin en iyi beslenme şekli olduğunu dile getiren Çelik, diyetin ne zaman, ne kadar, ne türde, nasıl hazırlandığının önemli olduğunu bildirdi.

Çeşitli yerlerden alınan zayıflama diyetlerinin başkalarının kalıplarına göre düzenlenmiş diyet kaydeden Çelik, ``Her diyet herkese iyi gelmez. Kısıtlama herkes için doğru değildir. İlaçlar bile herkese göre farklılık gösterir. Herkesin kilosu, boyu, cinsiyeti, yemek kültürü ve yaşadığı coğrafya aynı değildir. İnsanlar birbirinden çok farklıdır. Bu kadar farklılığın olduğu bir yerde aynı diyetin herkesi zayıflatacağı düşünülemez. Herkesin diyeti kendine göredir. İnsanı zayıflatabilecek mucizevi bir besin yoktur. Yok lahana, yok karpuz diyeti... Bunlar insanı zayıflatmaz. Doğru olan az ve sık, her türlü besini almaktır``dedi. Ayda 4 kilodan fazla kilo vermenin zararlı olduğuna dikkat çeken Çelik, ``Ciddi halsizlik, yorgunluk, derinleşmiş anemi, vitaminsizlik ortaya çıkar. Çünkü o dönemde vücut savunmasız bırakılıyor. Vücudun başına her şey gelebilir. Basit bir baş dönmesiyle yolda düşebilirsiniz ya da tansiyonun düşmesi sonucu önünüzden geçen arabayı göremeyebilirsiniz. Zayıflama hevesi hayatınıza mal olabilir`` diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 394
favori
like
share
minta Tarih: 26.07.2006 11:10
emeğinize sağlık
casper Tarih: 19.06.2006 08:11
diyetle ilgili verdiğin bilgiler için teşekürler
ozlems_o Tarih: 18.06.2006 13:06
oysa hasta olan ve kilo almak isteyen kişilerin de diyet yaptığına işaret ederek, diyette kişiye, gerekli olan besinlerin verildiğini ifade etti.

çok doğru bende kilo alabilmek için özel bir diyet yapıyorum mesela :46:

verdiğin bilgiler için sağol