Uzmanlar Uyarıyor: Erkekler Kadınlardan Daha Fazla İnme Riski Taşıyor!


Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu, Türkiye'de görülen inme sıklığı ile ilgili Türkiye çapında yaptığı ve bir buçuk yıl üzerinde titizlikle çalışmış olduğu bir araştırmayı tamamladı. THINK (Türkiye'de Hipertansif Hastalarda İnme Riski Araştırması)i gerçekleştiren Çalışma Grubu'ndan Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyesi Prof. Dr. Giray Kabakçının verdiği bilgilere göre; Dünya Sağlık Örgütü nün (WHO) verilerine göre inme (felç) , Dünyada kalp hastalıkları ve tüm kanserlerin toplamından sonra üçüncü sırada yer alan ölüm nedenidir. Dünyadaki inmelerin üçte ikisi ise az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. İnmeye bağlı ölüm oranının 2020 yılında özellikle yaşlanan nüfüsun ve az gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığının artması nedeniyle iki katına çıkacağı tahmin edilmektedir.
Merck Sharp Dohme İlaçlarının koşulsuz katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmada amaç; Türkiyedeki hipertansif popülasyonda inme riskini belirlemek idi. Ancak bu önemli çalışmanın verileri kadınlar adına da sağlıkta önemli noktalara temas etti.

Erkeklerde İnme Riski Yüzde 21

Prof.Dr Kabakçı konu ile görüşlerini şöyle ifade etti: İnmeyi oluşturan değişik risk faktörleri vardır, ancak günümüzde tüm inmelerin % 62 sinden yüksek tansiyon sorumludur.Ülkemizde 18 yaş üstündeki nüfusun üçte birinde (15 milyon kişi) yüksek tansiyon bulunuyor ve kadınlarda yüksek tansiyona daha sık rastlanıyor.

Kabakçı, ülkemizde kendi alanında bir ilk olan bu çalışma ile ortaya çıkan veriler hakkında da bilgi verdi: Biz THINK araştırmasında hipertansiyonu olan kadın ve erkeklerde 10 yıllık inme riskini araştırdık. Bu risk Türkiye genelinde % 17, erkeklerde %21 , kadınlarda ise % 15 olarak hesaplandı. diyen Kabakçı sözlerine şöyle devam etti: İnme olasılığı gruplarının dağılımı cinsiyete göre incelendiğinde, kadınların %50sinin 10 yıllık inme olasılığının %10dan daha yüksek olduğu görülmektedir. Buna karşın erkeklerde % 10dan fazla 10 yıllık inme riski taşıyanların oranı %76 dır. Ancak erkeklerin bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor: Özellikle sigara içme oranı erkeklerde çok yüksek.Sigaranın inme için en önemli risk faktörlerinden biri olduğu unutulmamalı. Ayrıca erkeklerde giderek artan oranda hareketsizlik ve kilo alma sorunu var. Erkeklerin bir avantajı ise yüksek tansiyonun kontrol altına alınma oranı kadınlara göre daha yüksek olması.

Sonuçlar Türkiye Genelini Yansıtıyor

Çalışma süresince 7 bölgede, 22 ilde ve 39 merkezde, 15 bin 200 anket formu dahiliye uzmanı veya kardiyolog olan hekimlere dağıtıldı. Tamamlanan anket sayısı çalışma sonunda 7131 idi. 54 yaşın üzerindeki hastalarda toplam 6790 kişinin hasta değerlendirme formu istatistiksel analize alındı. Bu sayıdaki bir dağılım Türkiye genelini yansıtacak şekilde toparlandı.

Araştırmamızda inme riskini belirlemek amacıyla kullanılmayan ancak kalp damar hastalıklarının oluşumu için önemli risk oluşturan yararlı kolesterolün (HDL) en düşük olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu ,trigliserid adı verilen kan yağı yüksekliğinin en fazla Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olduğunu tespit ettik  diyen Prof.Kabakçı, Buna karşılık zararlı kolesterol (LDL) yüksekliği en az Akdeniz bölgesinde görülüyor. Bu farklılıklar çok muhtemelen beslenme alışkanlığından kaynaklanıyor. Yaşam tarzını ve beslenme alışkanlığını değiştirmek kolay olmayabilir ancak inme ve kalp hastalıkları için en önemli risklerden birisi olan yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Bu nedenle her erişkin belli aralıklarla tansiyonunu ölçtürmeli ve kan basıncı yüksek olanlar hekimlerin verdiği ilaçları düzenli ve ömür boyu kullanmalıdır  uyarısında bulundu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 431
favori
like
share
erkancan Tarih: 25.07.2006 14:40
Çok Dikkat edilmeli...teşekkürler paylaşımın için
minta Tarih: 25.07.2006 09:06
genetik bi rahatsızlık ve çok tehlikeli.öldürmeyip süründürebiliyor
SU-PERISI Tarih: 19.06.2006 12:04
inme en fazla ölüme yol açanve en fazla sakat bırakan hastalıklar arasındadır.
inme ve kalp hastalıkları için en önemli risklerden birisi olan yüksek tansiyon kontrol altına alınmalı, belli aralıklarla tansiyonu ölçtürmeli
casper Tarih: 19.06.2006 08:30
Tansiyon maalesef tüm vücudu etkileyebilecek bir rahatsızlık,

Anneciğimde de bazen tansiyon problemleri yaşıyoruz ancak dikkatli ve bilinçli bir şekilde aşmaya çalışıyoruz,

Tansiyonda beslenme çok önemli