Antalya'nın Korkuteli İlçesi Özel Fikret Turkan Koray (FTK) Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nden diş hekimi Koray Küçüksarı, diş ve diş eti hastalıklarının Türkiye'de ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını bildirdi.
Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalığın diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları olduğunu kaydeden Dr. Küçüksarı, diş eti hastalıklarının bazen diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabileceğini ifade ederek, "Diş sağlığının bozulması, vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler, bütün sistemleri olumsuz yönde etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir. Kalp ve böbrek yapılarında önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir. Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu ağız ve diş sağlığının varlığını gösterir.

Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle, yılda en az 2 defa diş hekimine muayene olunması önerilir. Diş çürümelerinin önlenmesinde dikkat edilecek hususlar; sularda yeterli flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma ve bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanmasıyla özellikle diş hekimi kontrollerine gidilmesidir. Diş eti hastalıklarının önlenmesinde de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir" diye konuştu.

Diş hekimi Koray Küçüksarı, aşırı asitli ve şekerli yiyeceklerin mikroorganizmaların etkisini artırdığını vurgulayarak, "Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz gibi kabuklu yiyecekler dişle kırılmamalı. Bu tür davranışlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur" şeklinde konuştu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 580
favori
like
share
erkancan Tarih: 25.07.2006 15:51
teşekkürler çok dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken bir konu
minta Tarih: 25.07.2006 09:02
bilgilendirdiğin için teşekkürler
refik Tarih: 21.06.2006 08:25
diş sağlığı çok önemlidir. değerli bilgilerin için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 20.06.2006 12:11
diş saglıgının bozulması vücuttaki diger organlarımızı etkiliyor,saglıgımız için yılda enaz iki kere kontrole gitmeliyiz.teşekkürler özlemcigim