Boğulmakta olan kişiyi yüzerek kurtarmaya gitmek için cankurtaran lisansı olması gerektiği belirtilerek, bu eğitim alınmadan kurtarmaya kalkışmanın çok tehlikeli olduğu uyarısında bulunuldu.

İSTANBUL - Acil Yardım Akademisi uzmanlarından Dr. Soner Turgay, suda boğulma tehlikesi geçiren kişiyi öncelikle sakinleştirmek gerektiğini, ardından da can simidi, top ya da kürek gibi nesneler uzatılarak su üzerinde kalmasının sağlanması gerektiğini söyledi.
Dr. Soner Turgay, boğulma tehlikesini yaşayan kişinin suya batıp çıkarken nefes alamadığı için paniğe kapıldığını, bu sırada yanına gelen kurtarıcısına içgüdüsel bir hareketle sarılıp, tırmanmaya çalıştığını anlattı.

Suyun boyu geçtiği yerlerde bu durumun, kurtarıcının suyun altına itilmesiyle sonuçlandığına dikkat çeken Turgay, "Panik halindeki kişi durumu fark edemeyeceği için önce kurtarıcı, sonra da kazazede boğulur. Bu tür olaylar ülkemizde sıklıkla görülmektedir" dedi.

Turgay, sandalla yapılan kurtarma çalışması durumunda da kazazedenin, yine panik halinde çıkmaya çalıştığı sandalın devrilmesine neden olabileceğini hatırlatarak, şu önerilerde bulundu:
"Paniğe kapılan kişiyi öncelikle sakinleştirmek gerekmektedir. Can simidi, top ve ip atarak veya kürek, sopa gibi şeyler uzatılarak kişinin su üzerinde kalması sağlanmalıdır. Boğulmakta olan kişiyi yüzerek kurtarmaya gitmek için özel bir eğitim programına katılıp, cankurtaran lisansı almak gerekir. Bu eğitim alınmadan yüzerek kurtarmaya kalkışmak çok tehlikelidir."

Soner Turgay, boğulma tehlikesi geçiren ve bilinci kapanan kişiye, sudan en kısa sürede çıkartılıp gerekiyorsa suni solunum ve kalp masajı uygulanması gerektiğini kaydederek, "Boğulma tehlikesi geçiren ve bilinci açık olan kişi, aynı zamanda yaralı da olabilir. Bu yüzden sudan çıkarırken dikkatli olmak gerekir. Özellikle boyun kırığı tehlikesinde omurgayı koruyan yöntemlerin kullanılması gerekmektedir" diye konuştu.

Suda uzun süre kalan kişinin vücut ısısının da tehlikeli düzeyde düşebileceğine dikkati çeken Turgay, bu nedenle sudan çıkarılan kişinin gerekli ilkyardımı aksatmadan, bir yandan da hızla kurulanıp üzerinin örtülmesi önerisinde bulundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 436
favori
like
share
minta Tarih: 25.07.2006 09:01
ne kötü bi durum allah korusun
casper Tarih: 21.06.2006 10:06
evet bende arkadaşlarıma katılıyorum,
uzamn değilseniz kurtarma işine girişmeyin
refik Tarih: 21.06.2006 09:58
bu konuda eğitim almamışsanız sakın kurtarmaya kalkışmayın. boğulan insan sizide batırabilir Allah korusun.
ozlems_o Tarih: 21.06.2006 01:21
her işte olduğuı gibi kurtarma da da işi uzman kişilere bırakmak gerek.

hayati bir mesele çünkü bu :85:

haber için sağol SU PERİSİ