Hakkari yöresindeki yüksek dağlarda yetişen nergis çiçeğinin, güzel görüntüsü ve hoş kokusunun yanısıra bir şifa kaynağı olduğu bildirildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 3 bin 600 rakımlı Berçelan Yaylası'nda düzenlenen Berçelan 1. Spor Şenliği'ne katılan vatandaşlar, bir taraftan piknik yaparken, diğer taraftan çıktıkları dağların yüksek kesimlerinde yetişen nergis çiçeklerini topladı.

İnsanların havanın çok sıcak olmasına rağmen dağlara çıkarak nergis toplaması dikkat çekti. Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Emin Özatak, bölgenin nadide çiçeklerinden olan nergisin genellikle soğuk iklimde ve yüksek rakımlı yerlerde yetiştiğini söyledi.

Nergisin enfes bir kokusu olduğunu ifade eden Özatak, "Bu çiçeğin açık sarı rengi ve yetiştiği yayla ortamı görülmeye değer. Sert ve soğuk rüzgarların estiği dağların ve yaylaların sırt bölgelerinde yetişmektedir.

Hakkari'nin Berçelan, Mergan, Bala, Cilo ve Sat yaylalarında doğal ortamda bulunur. Sadece yaz aylarında yetişen bu çiçeğin ana yurdu Hakkari'dir. Çok eski yıllarda halk hekimleri tarafından parmak arası yaraların iyileştirilmesi, nefes darlığı ve mantar hastalığının tedavisinde kullanılıyordu" dedi.

Yaylada nergis çiçeği toplayan Orhan Özer isimli vatandaş ise, 15 kilometrelik yolu sadece nergis çiçeğinin hoş kokusu için geldiğini söyleyerek, "Bu çiçeği koklarken nefes darlığım geçiyor, kendimi zinde hissediyorum. Toplanan çiçekleri evlere götürerek solmaması için hemen suya koyuyoruz. Bu çiçek belki birçok parfümden daha hoş koku veriyor" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 625
favori
like
share
minta Tarih: 25.07.2006 08:59
paylaşım için teşekkürler
casper Tarih: 21.06.2006 10:19
bütün şifalar bitkilerde,
teşekkürler SU-PERİM
refik Tarih: 21.06.2006 09:48
çok hoş bir çiçek ayrıca şifa kaynağı olduğunu duymamıştım. teşekkürler
ozlems_o Tarih: 21.06.2006 01:35
nergis kokusunu gerçekten çok severim demek nefes darlığına da iyi geliyormuş :3:

verdiğin bilgiler için sağol SU PERİSİ