Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, kepçe kulakların geriye yapıştırılarak tedavi edilebileceğini söyledi.
Karacalar, bir mankenin yapıştırıcı kullanarak kulaklarını geriye yapıştırması ile gündeme gelen konunun, magazin haberi olarak sıkça kullanıldığını, ancak konunun estetik cerrahlar açısından oldukça alışılmış bir durum olduğunu belirtti.

"Biz estetik cerrahlar, kulaklarını geriye doğru yapıştırmayı deneyen hastalarla sıklıkla karşılaşırız. Bu, bize şaşırtıcı gelen bir durum değil" diyen Karacalar, kepçe kulak sorunu olan kişilerin zaman zaman bu yola başvurduklarını, bazılarının da saç modelleri ile kulaklarını gizlediklerini anlattı.

Kulağı geriye yapıştırma yönteminin aslında bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Karacalar, kepçe kulak sorunu olan çocukların doğumdan sonraki ilk aylarda kulaklarının geriye yapıştırılarak tedavi edildiğini söyledi.

Bu yöntemde yapıştırıcı yerine antimikrobik özelliği olan bantların kullanıldığını kaydeden Karacalar, şunları söyledi:

"Bu bantlar özellikle kulağın yumuşak olduğu ilk bir yaşta etkili olabilmektedir. Anneden geçen östrojen özellikle ilk aylarda kulağı çok kolay şekil alabilen bir halde tuttuğu için kepçe kulak ya da kulakta şekil bozukluğu olan çocuklara bu yöntem uygulanır. Burada önemli olan tedaviye erken yaşta başlamaktır. Yani kulağa kadar erken müdahale olursa tedavi şansı o kadar yüksek olmaktadır." Karacalar, bu yöntemin kulaklar sertleşmeye başladıktan sonra ise kullanılamadığını vurguladı.

"EN İYİ ÇÖZÜM AMELİYAT"

Kulakları kırtasiye malzemesi yapıştırıcılarla yapıştırmanın kısa süreli bir çözüm olduğunu ve kötü sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Karacalar, bir yapıştırıcı firmasının medikal yapıştırıcı geliştirdiğini de bildirdi.

Karacalar, söz konusu yapıştırıcının şu anda yaraları yapıştırmak için estetik cerrahide kullanıldığını söyledi.

Yüzdeki estetik bozuklukların kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkilediğine ve ergenlik döneminde bu sorunların ciddi psikolojik rahatsızlıklara varan sonuçlar doğurduğuna işaret eden Karacalar, özellikle kepçe kulaklarda en iyi çözümün ameliyat olduğunu vurguladı.

Kepçe kulak ameliyatlarının kıkırdağa şekil verilerek oldukça iyi bir sonuçla yapılabildiğini kaydeden Karacalar, ameliyatla birkaç saatte bitirilebilecek bir sorunla yaşamanın ise iyi bir tercih olarak görülmediğini de kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 824
favori
like
share
minta Tarih: 25.07.2006 08:52
paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 21.06.2006 13:57
teşekkürler özlemcim,yapılan bu kepce kulak ameliyatları kulaktaki şekil bozukluklarının düzeltilmesiyle birlikte kişide psikolojik olarak düzelme saglar
casper Tarih: 21.06.2006 09:57
demekki doğa bekleriz doğru bir uygulama yapmış
refik Tarih: 21.06.2006 09:52
teşekkürler arkadaşım eline sağlık