Geleneksel Anadolu lezzetlerinden aşure Guinnnes Rekorlar Kitabı'na girmeye hazırlanıyor. Exponut 2006 da, aşure kazanları rekor için kaynayacak.


ADG Fuarcılık tarafından 22 Haziran'da gerçekleştirilecek olan Exponut 2006 da,Türkiyenin ekonomisinde ve ihracatında önemli yer oynayan kuru meyve ve kuru yemişler teker teker kazana atılırken, tek seferde en fazla malzemenin kullanılacağı Exponut 2006 aşuresi yeni bir rekora imza atacak.

Nuhun Gemisi efsanesi başta olmak üzere, tüm büyük dinlerde önemi olan aşure bu kez Türkiye nin ihracatında önemli paya sahip kuru meyve ve kuru yemiş sektörüne katkıda bulunmak üzere pişiriliyor.

200 kg şeker, 50 kg buğday, 45 kg kayısı, 45 kg incir, 45 kg üzüm, 40 kg fındık, 40 kg ceviz, 40 kg fasulye, 40 kg nohut ve 35 kg nişastanın kullanılacağı aşurenin Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanması için gerekli başvuruları yapan ADG Fuarcılık, sektöründe bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.

Exponut 2006nın açılışı aşure kaynatılarak yapılacak. ADG Fuarcılıkın öncülüğünde Exponut 2006 nın gerçekleştiği Dünya Ticaret Merkezi Yeni Fuar Kompleksinde Malatya Pazarı ve Pamuk Yemekin katkılarıyla pişirilecek olan aşure etkinliğinde, Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural gözlemci olarak hazır bulunacak. Pişirilen aşure, Exponut açılışını gerçekleştiren üst düzey bürokrat, hükümet ve sektör temsilcileri tarafından tadıldıktan sonra hayır kurumlarından 5 bin kişiye dağıtılacak.

ADG Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Özlem Adıgüzel, Yaptığımız araştırmada Guinness Rekorlar Kitabında aşureyle ilgili bir veri yer almadığını gördük. Aşure çok kültürlülüğün, dostluğun ve paylaşmanın simgesi& İçinde ise Türkiyeyi uluslararası arenada temsil eden kuru meyve ve yemişlerimizden bolca bulunuyor. Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip kuru meyve ve kuru yemiş sektörüne gerçekleştirdiğimiz uluslararası fuarın dışında yenilikçi bir etkinlikle de katkıda bulunmak istedik. Bir seferde en fazla aşureyi kaynatarak, aşurenin Guinness Rekorlar Kitabına girmesini hedefliyoruz dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 563
favori
like
share
disaster Tarih: 04.07.2006 15:53
afiyet olsun baya kişi nasiplenecek gibi gözüküo
eskitoprak Tarih: 27.06.2006 14:53
afiyet olsun
ozlems_o Tarih: 21.06.2006 10:43
güzel bir etkinlikmiş :3:

teşekkürler casper
CADIKIZ Tarih: 21.06.2006 10:05
[COLOR=tomato]ayy neguzel valla gidip gormek ve o tadi almayi cok isterdim,cunku cok seviyorum :85:
canim tesekkurler harika bir bilgi vermissin