Cleveland Kliniği baş ve boyun cerrahlarından Dr. Robert R. Lorenz'e göre 30 yıl içinde kanser hastaları ameliyatsız tedavi edilebilecek. Gırtlak nakli konusunda da büyük aşama kaydedildiğini söyleyen Dr. Lorenz, yine de en önemli konu erken teşhis dedi.

İSTANBUL - Gırtlak kanserinin tedavisinde yeni teknikler geliştiriliyor. Dünyada ilk gırtlak naklinin 8 yıl önce Cleveland Kliniği'nde gerçekleştirildiğini söyleyen Dr. Robert R. Lorenz, tekniğin hala geliştirilme sürecinde olduğunu belirtiyor.
Şimdilik hastalar konusunda seçici olduklarını dile getiren Dr. Lorenz, "Önceliği bir travma sonucu gırtlağı zarar gören hastalara verdik. Daha sonra bu tekniği kanserli hastalara da uygulayacağız. Bu nakil ameliyatının bazı tehlikeleri var. Eğer yeni gırtlak sorun çıkarırsa 'bu hasta zaten kanserliydi neden kanserli olmayan başka bir hastaya vermediniz bu gırtlağı' eleştirileri gelebilir" dedi.

Dr. Lorenz'e göre bu operasyonla tüm gırtlağın, yutak ve solunum borularının büyük bir bölümünün değiştirilmesi mümkün.

KANSER TEDAVİSİNDE HÜCRE BİRLEŞTİRİLMESİ
Kanser tedavisinde üzerinde çalışılan bir başka yöntem ise hücrelerin birleştirilmesi. Lorenz, "Kanser hücresi ile bağışıklık hücresini alarak bir araya getiriyoruz ve bu ikisinden tek bir hücre oluşturuyoruz. Bu hücre hem enfeksiyonlarla mücadele eden hem de aynı zamanda kanser özellikleri gösteren bir hücre oluyor. Sonra bunu tekrar vücuda geri koyuyoruz ve hücre kanserle mücadele etmeye başlıyor" dedi.

SES KISIKLIĞINI ÖNEMSEYİN
Tıptaki ilerlemelerle kanseri 30 yıl içinde, ameliyatsız sadece hücrelerle oynayarak tedavi edilebileceğine inandığını söyleyen Lorenz'e göre en önemli konular ise erken teşhis ve sigara.

Gırtlak kanserleri olanların yüzde 95'ini sigara içen hastaların oluşturduğunu belirten Lorenz, "Eğer sigara içiyorsanız ve sesinizde bir kısılma olursa mutlaka doktorunuza görünün. Eğer erken tanı konursa tedavi mümkün ama beklerseniz ve kanser dokulara işlerse o zaman tedavi çok daha zor" uyarısında bulundu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1008
favori
like
share
minta Tarih: 25.07.2006 08:36
dermansız dert vermesin..paylaşım için teşekkürler
Mevlevi Tarih: 24.06.2006 01:42
umarım tıp daki gelişmeler çok daha hızlı olur ve her yerde uygulanmaya başlar.
teşekkürler
ozturk Tarih: 23.06.2006 13:21
peri teşkür paylaşımın için..
ozlems_o Tarih: 22.06.2006 10:39
teknooloji ve tıp inanılmaz gelişiyor bu çok güzel bir haber

sağol SU PERİSİ
casper Tarih: 22.06.2006 09:37
Harika bir haber su-perisi teşekkürler
refik Tarih: 22.06.2006 08:42
teşekkürler sevindirici bir haber eline saglık SU-PERISI