Diyetisyene gitme yaşı 12ye düştü. Artık çocuklar da yetişkinler kadar diyetisyen denetiminde beslenmeye başladı.

Bunun en önemli sebebi abur cuburların aşırı tüketilmesi. Diyetisyen Taylan Kümeli, küçüklerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda şunları söyledi:

Fast-food arttı

Obezite çok ciddi manada artış gösteriyor, Türkiyede obezitenin artma oranı yüzde 27, bu oranın içinde çocuklar da önemli bir dilim oluşturuyor. Genetik faktörler, annenin hamilelik dönemindeki yanlış beslenme alışkanlıkları, çocuğun televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği zamanın fazla olması, aşırı yağlı ve kalorili fast food tarzı besinlerin ilgi görmesi, dışarıda yeme alışkanlıklarının giderek artması çocuklardaki şişmanlığın en önemli sebepleri sayılıyor. Diyetisyene gelme yaşı 12, hatta 9a kadar düşmüş durumda. Diyetisyene giden her 100 hastanın 20si çocuk. Yakın zamanda çocuk ve adolesan obezite merkezi açılması planlanıyor.

Sağlıklı besleyin


Çocukları kilolu anne babaların problemi zayıflama olarak değil, sağlıklı beslenme süreci olarak görmeleri gerek. Aileler çocuklarının kilolarıyla yakından ilgilenmeli, kiloda anormal bir değişiklik olursa mutlaka diyetisyene danışmalılar. Ailelerin büyüme döneminde çocuğun kilolu olmasında sakınca yok diye düşünmeleri yanlış. Aileler önce kendi beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeli. Evlerinde abur cubur bulundurmamalı, yeme kültürü açısından çocuklarına örnek olmalı. Anne baba olarak sofra adabına uymalı. Olaya çocuğun dış görünüşünüden çok sağlıklı hayat, zihin ve beden gelişimi açısından bakmalılar. Çocuğu fast-fooddan uzak tutmalı, evde yemek yeme alışkanlığını kazandırmalı ve hepsinden önemlisi masaya gelen yemeklere dikkat etmeliler.

Sektör çığ gibi büyüyor Diyet sektörü hızla büyüyor. Düşük kalorili ürünler çok satarken, diyetisyenlerin bekleme odaları her geçen gün dolup taşıyor. Zayıflattıkları ünlüler kadar popüler olan diyetisyenler, Türkiyenin geleceğini parlak görmediklerini söyleyerek, obezite artıyor diyor. Dolayısıyla diyet sektörü, geleceği en parlak sektörlerden biri kabul ediliyor. Dr. Ender Saraç, diyet sektörünün çığ gibi büyüyeceğini, çünkü reklam, medya ve gıda endüstrisinin insanı bozmaya yönelik çalıştığını söylüyor.

Bağımlılık yapan bol kalorili yiyeceklerin üretiminin artması, bunun yanı sıra reklam ve medyanın gündeminden zayıflık ve güzellik kavramlarının düşmemesini söndürülmesi gereken bir yangına benzeten Saraç, Bir yandan ateşe benzin dökülürken bir yandan da su dökülüyor, obezitenin artması kaçınılmaz diyor. Diyetisyen Selahattin Dönmez ise gelecekte beslenmeye bağlı olarak hastalıkların artacağını ifade ediyor. Dönmez beş yıl sonra bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi tabletlerle besleneceğimizi iddia ediyor. Genç diyetisyenlerden Banu Kazanç ise obezite kadar aşırı zayıflığın da problem teşkil ettiğini belirtiyor. Kazanç, Sıfır bedene inmek isteyen kadınları hasta olarak kabul etmiyorum çünkü sıfır beden sağlıksız bir bedendir ve kişiyi vücutta kas erimesine kadar götürür diyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 584
favori
like
share
minta Tarih: 25.07.2006 08:49
paylaşım için teşekkürler
fiber_optic Tarih: 23.06.2006 08:22
Teşekkürler ama ben düşünmüyom diyeti gerek yok :5:
SU-PERISI Tarih: 22.06.2006 19:51
maalesef çoçukların fast food tarzı beslenmeleri obesitenin artmasına sebeb oluyor.anne ve babaların çoçuklarının saglıgı açısından bir diyetisyene götürmesi gerekir.teşekkürler özlem
SERSERİ <== ASIK Tarih: 22.06.2006 14:00
ya 12 ye kadar düşmüsse daha ilerisini dusunemiyorum