İtalya'da üç ayı aşkın bir süredir spor gündemini yoğun biçimde meşgul eden futbolda yaşanmış skandallarla ilgili soruşturmada gözler, bu akşam TSİ 18.30'dan sonra açıklanacak olan iddianameye çevrildi.

Skandala karışan kulüpler ve zanlılar hakkındaki suç duyurularını içerecek olan iddianame, bu akyam Milano Borsası'nın kapanışını, aynı zamanda İtalya Milli Takımı'nın Çek Cumhuriyeti'yle oynayacağı Dünya Kupası maçının bitimininden sonra İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) yetkilisi Stefano Palazzi tarafından açıklanacak.

İtalyan basınında çıkan yazılarda, dün itibarıyla da hazır olan iddianamenin açıklanmasının bu akşama ertelenmesi, Çek Cumhuriyeti'yle yapılacak maç öncesinde İtalyan oyuncularda moral bozukluğu yaratmama arzusuna bağlandı.

Şikeden, bütçede usülsüzlük ve hakem atamalarına müdahalelelere kadar uzanan skandallar nedeniyle verilecek olan cezalardan en fazla FC Juventus'un etkilenmesi bekleniyor. Soruşturma raporunda İtalyan futbolunda ''yapısallaşmış hilecilik'' diye ifade edilen olgunun, iddianamede en önemli suçlama olarak yer alması bekleniyor.

Yapısallaşmış hilecilik konusunda FC Juventus'un Eski Genel Direktörü Luciano Moggi'nin baş rolde olması nedeniyle, siyah-beyazlı kulübün son iki sezondaki şampiyonluk unvanının elinden alınacağına kesin gözüyle bakılıyor. FC Juventus'un ikinci, hatta üçüncü lige düşürülmesi de güçlü bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

AC Milan 2. lige

Basına sızan bilgilere göre Borrelli'nin soruşturma raporunda AC Milan'ın Asbaşkanı Adriano Galliani hakkında da kendi takımını kollamaya yönelik bazı usülsüzlük iddialarına yer verilmiş olması nedeniyle, kırmızı-siyahlılar da ikinci lige düşme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. İddianamenin açıklanmasının ardından Galliani'nin Kulüpler Birliği Başkanlığı görevinden istifasının da kaçınılmazlaşacağı ileri sürülüyor.

Bu iki takıma oranla daha az biçimde de olsa, verilecek cezalardan ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun da etkilenebilecekleri belirtiliyor.

Uzmanlara göre, bu iki takımın yaptığı usülsüzlüklerin, ''Moggi sisteminin kurbanı olma'' biçiminde değerlendirmek mümkün görünüyor. Bunun hafifletici neden telakki edilmesi durumunda, anılan iki takım hakkında, küme düşürme yerine, puan silme cezasının yeğlenebileceği ifade ediliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
favori
like
share
kurtjara Tarih: 29.06.2006 20:19
Juventus günah çıkarttı
İtalyan futbolundaki şike skandalında, 4 önemli kulübün küme düşmesine neden olabilecek davaya, 5 kulüp de müdahil olarak katılacak.

FC Juventus, AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun içinde bulunduğu davada, müdahil sıfatıyla FC Bologna, Brescia, US Lecce, FBC Treviso ve Messina'nın da katılabilmeleri kararlaştırıldı.

Roma'da Olimpiyat Stadı'nda bugün ele alınmaya başlanan davanın ilk gününde, duruşmalara 3 Temmuz Pazartesi günü devam etme kararı alınırken, müdahil taraf konumundaki kulüplere, dosyaları incelemeleri için zaman tanındı.

Davalı 4 kulübün avukatlarının itirazlarına karşın, davanın esas mahkeme aşamasını gerçekleştirmekle yükümlü olan İtalya Futbol Federasyonu Temyiz Kurulu Başkanı Cesare Ruperto liderliğindeki jüri, müdahil tarafların da duruşmaya iştiraklerini mümkün kıldı.

FC Juventus, AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio hakkındaki şike iddiaları çerçevesinde haklarında suç duyurusu yapılmış sanıkların, bugün yapılan ilk duruşmada sakin bir görüntü sergiledikleri görüldü. Bu kulüplerin yöneticileri, federasyonu eski başkanı Franco Carraro başta olmak üzere federasyon yetkilileri, Hakem Atama Kurulu üyeleri ve hakemlerden oluşan 26 zanlının da, Roma'daki davada yargılanmaları gerekiyor.

Sanık sandalyesindeki kulüp yetkililerinin, ilk duruşmada birbirleriyle tokalaşmaları da dikkati çekti. Zanlılar arasındaki hakem Massimo De Santis ve bazı yetkililer ise, Olimpiyat Stadı girişinde birikmiş olan bazı taraftarların yuhalamalarına maruz kaldı.

Juventus: "Konuyla hiç alakamız yok"

Bu arada, küme düşme riskiyle karşı karşıya olan 4 kulübün, iddianamedeki suçlamalardan arınmaya çalışacaklarına dair ilk ipuçları da gelmeye başladı. Bu bağlamda, en ağır suçlamalarla karşı karşıya olan kulüp konumundaki FC Juventus'un, olan bitenlerle ilgili hiç bilgilerinin olmadığını ileri sürme hazırlığında oldukları belirtildi.

FC Juventus'un yeni başkanı Franzo Grande Stevens, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "FC Juventus'u savunmak zorundayız. Bize göre, olaylarda kulübün hiç bir sorumluluğu söz konusu değil. Savunmamazı da bu doğrultuda yapacağız. Bazı kişilerin kınanılası davranışlarının bedeli, kulübe ödettirilemez" dedi.

FC Juventus yönetiminin bu stratejisi, geçmişte yaşanan skandalları, kulüpteki bazı eski yöneticilerin kulüpten habersiz tamamen kişisel tasarruflar biçiminde sunma arzusunun göstergesi olarak değerlendiriliyor.
kurtjara Tarih: 29.06.2006 09:29
İtalyan Futbolunda büyük gün
İtalya'da futbol camiasını karıştıran, şike, takım kayırma ve hile iddialarını içeren skandalla ilgili 4 takım ve 26 futbol adamını kapsayan iddianame Federal Mahkeme'de Türkiye saati ile saat 10.30 itibariyle görüşülmeye başlanacak.

Futbol tarihinin en büyük skandalı olarak yorumlanan suçlamaları değerlendirip sanık ve tanıkların dinleneceği mahkemeyi dünyanın her yerinden 400'den fazla medya mensubu takip edecek. Mahkemenin kararını 9 Temmuz'a kadar açıklaması bekleniyor.

Mahkemede savunma avukatlarının, telefon görüşmelerinin kayıtlarının mahkemede kanıt olarak kabul edilemeyeceği noktasından yola çıkması ve savunma hazırlamak için yeterli süre olmadığı gerekçesiyle mahkemeden ek süre talep etmesi bekleniyor.Ancak mahkeme heyetinin bu isteği reddetmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

OLAYIN GELİŞİMİ

16 Mayıs'da Juventus Genel Direktörü Luciano Moggi'nin telefon kayıtlarıyla hakem atamalarında rol oynadığı takım futbolcularının kendi maçlarında bahis oynadıkları belirlenmiş, soruşturma genişletilerek FİFA tarihinin en büyük skandalı ortaya çıkartılmıştı. Skandalla ilgili İtalya Futbol Federasyonu Soruşturma Komisyonu Başkanı Francesco Saverio Borrelli tarafından hazırlanan 193 sayfalık raporda skandala bulaşan takımlar arasında FC Juventus,AC Milan, SS Lazio ve ACF Fiorentina, Udinese ve Sampdoria'nın başı çektiği belirtilmiş, "sporda hilecilik" suçlamasına muhatap FC Juventus ve AC Milan, takımları gösterilmişti. Bu durum her iki takımın da ağır cezaya çarptırılması, ikinci veya üçüncü lige düşmeleri beklentisini doğurdu.

Bu arada skandala adı karışan yönetici ve hakemlerin en az altı ay süreyle görevden uzaklaştırılması bekleniyordu.

SUÇLAMALAR 1 VE 6'DAN

Geçtiğimiz hafta hazırlanan ve 30 maddelik listenin yer aldığı iddianame İtalya Spor Talimatnamesi'nin 1 ve 6'ncı maddelerine dayanıyor. Talimatnamenin "genel yükümlülükler" adıyla düzenlenen 1'nci maddesinde "Disiplin kurulunun belirlediği normlara itaatle yükümlü olan kişiler , spor faaliyetlerine ilişkin her türlü konuda sadakat, dürüstlük ve doğruluk ilkelerine uygun davranmalıdır" denilerek, bu kuralı ihlal eden kulüplere verilecek cezanın, işlenen suçun mahiyetine göre, uyarıdan puan silme cezasına, hatta küme düşme ve şampiyonluk unvanının elinden alınmasına kadar gidebileceği belirtiliyor. Kuralın futbolcu veya hakem gibi profesyonel kişilerce ihlali durumunda ceza uyarıyla meslekten ihraca kadar uzanıyor.

Talimatnamenin, "Bir müsabakanın sonuç veya gidişatını değiştirmeye ya da sıralamada herhangi bir kesime avantaj sağlamaya yönelik her türlü faaliyet, hangi suretle olurla olsun sporda hilecilik olarak değerlendirilir" şeklindeki 6'ncı maddesine göre ise kulübün "dolaylı" sorumluluğunun olması durumunda verilecek cezaların, puan silinmesinden, küme düşürülme veya şampiyonluk unvanının elinden alınmasına kadar varabileceği yer alıyor. Kulübün "doğrudan" sorumlu olduğunun belirlenmesi durumumda da mevcut ligde sıralamanın en altına düşürülme veya daha alt kümelerden birine düşürülme cezasına çarptırılabiliyor. Bu madde kapsamında değerlendirilen profesyonel kişiler için ise 3 ila 5 yıl arasında görevden men cezası veya meslekten ihraç cezası verilebiliyor.

LİSTENİN TAMAMI VE SUÇLAMALAR

İtalya 1'nci Futbol Ligi'nde yeralan FC Juventus(madde 1 ve 6), AC Milan(madde 1 ve 6), AFC Fiorentina(madde 1 ve 6) ve SS Lazio(madde 1 ve 6).

Juventus eski Genel Direktörü Luciano Moggi ve eski Asbaşkanı Antonio Giraudo,

Milan Genel Direktörü Adriano Galliani (madde1) ve hakem takipçisi Leonardo Meani

Fiorentina Başkanı Andrea Della Valle, Onursal Başkan Diego Della Valle, Genel Direktör Sandro Mencucci

Lazio Başkanı Claudio Lotito

İtalya Futbol Federasyonu eski Başkanı Franco Carraro, Federesyon eski Başkan Vekili İnnocenzo Mazzini, Federasyon Ekonomi Komisyonu Üyesi Cosimo Maria Ferri,

Hakem seçiciler Paolo Bergamo ve Pierluigi Pairetto

Hakemler Derneği'nden Gennaro Mazzei, Pietro İngargiola,

Hakemler Massimo De Santis (madde 6), Paolo Dondarini(madde 6), Domenico Messina (madde 6), Gianluca Paparesta (madde 1), Pasquale Rodomonti (madde 6), Tullio Lanese, Paolo Bertini, Fabrizio Babini (madde 6), Gianluca Rocchi (madde 6), Paolo Tagliavento (madde 6), Claudio Puglisi (madde 6),

FEDERAL MAHKEME

Futbol Federasyonu'nun açıklamasına göre mahkeme heyeti başkanlığını Cesare Ruperto yapacak. Heyette ayrıca Michele Lo Piano, Giuseppe Marziele, Carlo Porceddu, Mario Zoppellari, Pierfrancesco Grossi ve Carlo Bravi yer alacak. Roma Olimpiyat Stadı'nda yapılacağı duyurulan mahkemenin iddianamede suçlanan kulüpler ve kişilerle ilgili ifadeleri dinlemesinin ardından 9 Temmuz'a kararını açıklaması bekleniyor. Sanıkların temyiz hakkını kullanması durumunda kesin karar 20 Temmuz'a kadar belli olacak.

EK SORUŞTURMA

Bu arada dava dışında skandal soruşturması genişletiliyor. Francesco Saverio Borelli bu kez de profesyonel futbol ligi Serie A'dan Messina, Reggina, Siena, Legge ve Empoli ile Serie B'den Arezzo takımlarıyla, ligin en büyük menejerlik firması Gea hakkında soruşturmaya başladı. Gea'nın başında bulunan ve ilk iddianamede ismi yeralan Juventus Genel Direktörü Luciano Moggi'nin oğlu olan Alessandro Moggi'nin yetkisini babasının ve Juventus'un çıkarları doğrultusunda kullandığı iddia ediliyor. Ayrıca Juventus'un lig sonunda Serie B'ye düşen Messina ve Lecce'ye, Gea aracılığıyla futbolcu ve diğer konularda destek olduğu, bu takımların da Juventus'a puan kazandırdığı iddia ediliyor.
ugly__king__ Tarih: 28.06.2006 22:03
Paylaşım için teşekkürler... :85:
kurtjara Tarih: 23.06.2006 13:02
İtalya'da şike hep vardı!
Skandallar geçmişte hep İtalyada vardı. Lazio ve Milannın 1980de küme düşürülmesi bile unutuldu. İtalyan Federasyonu mafya ile uğraşmaktan sıkılmadı ve son yılların en büyük operasyonu için düğmeye tam anlamıyla basıldı. Artık bu davanın sonuçsuz kalma ihtimali yok..

Dünya İtalyadaki şike skandalını konuşuyor. 20 Temmuzda dananın kuyruğu kopacak. İtalyanın 4 devi AC Milan, Juventus, Lazio ve Fiorentina takımlarının yargı süreci dün akşam itibari ile resmen başladı. İşte skandalın kısa özeti..

JUVENİN ÇÖKÜŞÜ ÇOK YAKINDA&
1980de Lazio ve Milanın küme düşürülmesiyle sonuçlanan skandaldan sonra son 20 sene içinde yaşanan bu en büyük şike olayında bu sefer herşey Juventusa patlayacak gibi gözüküyor.

12 yıl önce Juventus ile futbol dünyasına giren ve siyah-beyazlı ekibin genel menajeri olan Luciano Moggi için herkes yıllardır Futbolun babası deyimini kullanıyordu. Bu deyimin sonunda neden kullandığı ortaya çıktı. Moggi bir çok maçta hakemler Juventus lehine karar vermesi yönünde tesir altında bırakıyor ve Juventus maçlarını kazanırken arkasında hep hakem desteğini buluyordu. Nitekim ortaya çıkan skandal ile ortada ne Moggi kaldı, ne de Juventus yönetimi..

Hakemler, illegal bahis, rüşvet konusunda tek başı yanan takım Juventusda değil.. Lazio, Milan, Fiorentinanın kulüp binalarına operasyon kapsamında jandarma baskın bile düzenlemişti.. 30 önemli futbol adamının yargılanacağı ve 4 kulübün gelecek sezonki kaderini belirleyecek davada son noktaya doğru ilerliyoruz.

Almanya 2006 Dünya Kupasının finalinin oynanacağı 9 temmuza kadar önemli kararların alınması bekleniyor. Önemli İtalyan otoriteleri gelecek sezon Serie Aın 16 takımla oynanabileceğini ve suçlu bulunan 4 kulübünde Serie Bye düşürülebileceğini düşünüyorlar..

28 Ağustosta start alacak Serie A öncesinde 26 haziranda başlayacak davada 30 isim tek tek dinlenecek. Temmuzun ilk haftası ise İtalyadaki çalkantılı dönem için bir milat olacak. İtalya futbol federasyonu davadan sonra gelecek sezon Avrupada İtalyayı temsil edecek takımları ise Temmuzun son haftası açıklayacak.

İtalyada yıllardan beri süren mafya-hakem ve şike üçlüsünün üzerine ilk defa bu kadar sert bir şekilde gidiliyor.. Geçmişe baktığımızda aslında İtalyada skandalların hep var olduğunu görebiliyoruz.

İşte geçmişten en çarpıcı örnekler..

1927 TORİNONUN RÜŞVETİ İLK ŞAMPİYONLUĞUNU UÇURDU!
1926-27 sezonun sonunda Torino Serie Ayı lider bitirmiş ve şampiyonluğunu kutluyordu. Bu sevinç çok uzun sürmedi. Torinonun ezeli rakibi Juventus oyuncularının Torinodan rüşvet aldıkları bir gazetede haber olarak yer almasıyla İtalya Futbol Federasyonu olaya el koydu.. Yapılan araştırmalar sonucu Torinonun derbide Juventusu 2-1 yendiği maç öncesinde, Torino yetkililerinin Juventusun defans oyuncusu Luigi Allemandiya 50 bin liret vererek derbi maçta kötü performans göstermesini istedikleri ortaya çıktı. Bu olaydan sonra Torinonun tarihindeki ilk Serie A Şampiyonluğuna leke konarak, futbol federasyonu tarafından elinden alınıyordu. Ömür boyu futboldan men cezası yiyen Allemandi ise bir sene sonra genel aftan yararlanarak futbol yaşamına devam etti..

1980 - AC MILAN ve LAZIO KÜME DÜŞÜRÜLDÜ!
1979-1980 sezonun sonunda şike skandalı vardı. AC Milan başkanı Felice Colombo ve Laziolu bazı oyuncular ve Lecce, Perugia, Genoa takımları şike ve illegal bahis oynadıkları gerekçesiyle sorgu altına alınmıştı. Colombo bu maç satın alma olayının ardından ömür boyu futboldan men edilirken, birçok futbolcuda ceza almıştı. Bunların arasında İtalya Milli Takımının o zamanki golcüsü Enrico Albertosi ve İtalyanın 1982 Dünya Kupasındaki kahramanı Paolo Rossi de vardı.. İtalyada tarihe geçen skandal AC Milan ve Lazionun Seria Bye, bir alt lige düşürülmesiyle son bulmuştu&

2001 JUVENTUSUN DOPİNG MACERASI
Herşey 1998de Zdenek Zemanın Romanın başındayken İtalyan basınına İtalya futbolu eczacılığı futbolun dışında bırakmalı açıklamasıyla başlamıştı. Bu açıklamardan sonra düğmeye basan ilk Torino yargıçı Raffaele Guarinello olmuştu. Yargıç Juventus kulüp doktoru Riccardo Agricolanın 1994-1998 yılları arasında takıma doping etkisi yaratan ilaçlar kullandırdığını ortaya çıkarmıştı. Bu olaydan sonra Riccardo 22 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

2005 GENOA SERIE ADAN SERIE CYE DÜŞÜRÜLDÜ!
Geçtimiz sezonun sonunda Serie Byi lider bitirerek şampiyon olan Genoanın bu sevinci uzun sürmedi. İtalya Federasyonu Genoanın sezonu son maçında Veneziaya 250.000 euro vererek maçı satın aldığı ve son maçında şampiyonluğunu garanti altına aldığını ortaya çıkarmıştı. Bu olaydan sonra Genoa İtalya 3. ligi olan Serie Cye düşürülmüştü.
kurtjara Tarih: 22.06.2006 19:23
İtalya'dan en sıcak gelişmeler
İtalya'da spor gündemini uzun süredir yoğun biçimde meşgul eden futbolda yaşanmış skandallar nedeniyle verilecek cezalara ilişkin nihai kararın en geç 20 Temmuz'a kadar netleştirilmesi hedefleniyor.

Bugün skandala bulaşan kulüp ve zanlılar hakkındaki suç duyurularını içerecek olan iddianamenin resmen açıklanmasının ardından, 20 Temmuz tarihine kadar iki aşamalı bir süreç yaşanacağı belirtildi.

Birinci süreç, suçlanan kesimler hakkındaki esas mahkemesi safhasından oluşuyor. Bu ilk aşamayı teşkil eden yargılama işlemi, Roma'daki Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilecek. 27 Haziran'da başlayacak olan yargılamayı izlemek için daha şimdiden yüzlerce gazeteci akreditasyon başvurusunda bulundu.

Sanıkların savunmalarının alınmasının ardından, kararın açıklanması için ise Almanya'daki Dünya Kupası'nın bitmesi beklenecek. Esas mahkeme safhası sonucunda, Disiplin Kurulu tarafından verilecek ceza veya beraat kararlarının 7 ila 9 Temmuz arasında açıklanması öngörülüyor.

İkinci süreç ise, yargılanan kişilerin, dilerlerse kararları temyize götürmeleri aşamasından oluşuyor. Temyiz başvuruları da süratle değerlendirilerek karara bağlanacak. Temyiz aşamasının da son bulmasının ardından, konuya ilişkin nihai kararın ise en geç 20 Temmuz'da açıklanması planlanıyor.

Yargılanan ve cezaya çarptırılan kulüp ve kişilerin, temyiz başvurularının değerlendirilmesi neticesinde açıklanacak nihai karara başka herhangi bir kurum nezdinde itiraz hakları bulunmuyor.

İtalya Futbol Federasyonu, söz konusu takvime sıkı bir biçimde riayet etme konusunda kararlı görünüyor. Bu sayede, İtalya'da 2005-2006 sezonunda birinci ve ikinci liglerin Ağustos'un son haftası itibarıyla zamanında başlatılabilmesi amaçlanıyor.

Skandallara ilişkin yargılama sürecinin söz konusu takvim dahilinde tamamlanmasıyla, kimin hangi ligde oynayacağı da sezon öncesinde netleşmiş olacak.