Anne babaların çocukları ile ilgili önemli beklentilerinden birisi de onların sosyal hayat içerisinde aktif olması. İyi de çocuğu aktif yapmanın yolları neden geçiyiyor dersiniz?
Çocuklarda güçlü kemik ve kaslarının oluşması için düzenli egzersize ihtiyaç vardır. Egzersiz aynı zamanda çocukların gece iyi uyuyup gün boyunca uyanık ve zinde olmasını sağlar. Aktif bir çocuk büyük olasılıkla ileride zayıf bir erişkin olur. Son 30 yılda çocuklar da obezitenin sıklığı 3 kat artmıştır. Bunun en büyük sebebi beslenme alışkanlığı ve hareketsizliktir.
İyi bir örnek olun:
Aktif bir çocuk istiyorsanız, kendiniz aktif olun. Asansör yerine merdivenleri tercih edin, arabanızı uzağa park edin. Egzersizi bir ceza olarak göstermeyin. Tüm ailenin birlikte yapabileceği eğlenceli aktiviteler bulun: yüzme,yürüme,bisiklete binme gibi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı olan, aynı zamanda Rochester Mayo Klinik yardımcı direktörü olan Edward Laskowski diyor ki Anne ve baba egzersiz yaparsa, bu durum çocuğa egzersiz yaptırtmak için önemli bir tetikleyicidir. Sizi aktif yapmasının yanı sıra egzersiz sizin ailenizle birlikte iyi vakit geçirmenizi sağlar.
Televizyon saatini sınırlayın:
Günümüzde çocukların daha az aktif olmasının birçok nedeni olsa da en büyük suçlu televizyondur. Bunu video oyunları ve bilgisayarlar takip eder. Dr.Laskowski bu aktivitelerin hareketsiz bir yaşam tarzına yönlendirdiğini belirtmektedir.
Televizyon seyretmek, çocukluktaki obeziteyle direk ilişkilidir. Günde 5 saatten fazla TV seyreden çocukların, günde 2 saatten az seyredenlere göre obez olma olasılıkları 8 kat daha fazladır. Çocuğunuzun aktivite düzeyini artırmanın hızlı yollarından biri günlük TV seyretme saatlerini kısıtlamaktır. Video ya da bilgisayar oyunu oynamak ya da telefonda konuşmak da kısıtlanmalıdır.
Egzersizi değil aktiviteyi ön plana çıkarın:
Çocukların aktif olması için spor faaliyetlerinin içinde olması ya da dans dersleri alması gerekmez. Dr.Laskowskiye göre hepimizin bazı şeyleri diğerlerinden daha iyi yapmamızı sağlayan belirli kuvveti, belirti anatomik özellikleri ve karakteristik özellikleri vardır. Anahtar çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı şeyleri bulmaktır. Örneğin, çocuğunuz sanata ilgiliyse ve çocuğunuzun bu alanda kullanabileceği yapraklar ve taşlar toplamak için doğa yürüyüşüne çıkın. Tırmanmayı seviyorsa bir tırmanma duvarı bulun. Okumayı seviyorsa birlikte bir kitap almak için yürüyerek ya da bisikletle yakındaki kütüphaneye gidin.
Sporu ilgisi olan bir çocuk için birçok spor dalına yönlendirilebilir. Çocuğunuz düzenli olarak bir sporu ya da aktiviteye başlamadan önce şunlarla ilgili mümkün olduğunca çok bilgi edinin:
* Antrenmanlara ve maçlara sizin ve çocuğunuzun ne kadar zaman ayırması gerekecek?
*Üyelik ve ekipman ne kadara mal olacak?
* Sporun özellikleri- örneğin, yaş, hız, koordinasyon, kalp kapasitesi ve kuvvetle ilişkisi.
*Çocuğunuzun fiziksel olgunluğu.
*Çocuğunuz bundan ne gibi faydalar elde etmeyi umuyor ve siz ne umuyorsunuz?
Çocuklarınızın ilgisini çekmek için bazı öneriler:
*İlkokuldaki çocuğunuz için seveceği oyunlar oynayın. Bu oyunların kurallarını hatırlayamıyorsanız, kütüphanede araştırın ya da oyunlarla ilgili kitaplara başvurun.
* Okul öncesi çocuklarınızın aktif olmanın ne kadar eğlenceli olduğunu görmelerini sağlayın. Onlarla sadece koşmak yerine örneğin bir goril gibi koşun. Örümcek gibi yürüyün. Kedi gibi gerinin.
*Aile gezilerinizi fiziksel aktivitelere göre planlayın-yürümek, bisiklete binmek, kaymak, dalmak, yüzmek ya da kamp yapmak. Yolculuk molalarında oynamak için bir top ya da frizci alın.
*Aile içi işleri de katın: Kim bahçeden daha fazla bitki toplayabilir gibi. Çocuklarımızın bahçedeki karı temizlemeye yardım etmelerini sağlayın, sonra bu karlarla da bir kardan adam yaptırın. *Aktiviteleri değiştirin. Her çocuğun günlük ya da haftalık aktiviteyi seçmesine izin verin. Önemli olan ailece aktif bir şeyler yapmaktır.
Çocuğu erken yaşlarda fiziksel aktiviteye yönlendirmek, gelecek nesillerin ve genel toplum sağlığının iyileştirilmesi için çok önemlidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 654
favori
like
share