[COLOR=coral]Vizyona Giriş Tarihi
07.07.2006

Türü
Dram


Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
144 dakika - 2005

Yönetmeni
Andy Garcia

Oyuncular
Andy Garcia
Inés Sastre
Dustin Hoffman
Bill Murray

Senaryo
G. Cabrera Infante

Müzik

Görüntü Yönetmeni
Emmanuel Kadosh

Devrim günleri ve imkansız bir aşk

Uluslararası üne sahip Oscarlı aktör Andy Garcianın hem başrol oyuncusu, hem de yönetmen olarak yer aldığı Kayıp Şehir, Garcia'nın memleketi Kübaya dramatik, tarihi ve romantik bir saygı duruşu niteliğinde& Kübalı usta romancı Guillermo Cabrera Infantenin yazdığı hikaye, kaderleri devrim kargaşası içindeki bir ulusa bağlı olan bir aile, üç erkek kardeş ve güzel bir kadının öyküsü çevresinde gelişiyor.

1958de Havana, Karayiblerin Parisi olarak görülmektedir. Gündüzleri parlak güneş ışığının yaktığı şehri, geceleri de eğlence yerlerindeki tutku ve müzik kucaklamaktadır. Ama lüksün ve zevkin hüküm sürdüğü tropik şehirde her şey yolunda değildir. Ülke için için kaynamaktayken kendi aleminde yaşayan, çağdaş bir Nero olan diktatör Fulgencio Batista, Kübanın gırtlağına bastırmaktadır. 1940 Anayasasını tekrar geri getirme çabasıyla barışçı entelektüeller ile eylemci siyasetçiler değişiklik için lobi yapmaya başlarlar; sokaklarda, yer altına inen umutsuz şehirliler, barışçı politikayı bir kenara bırakıp silahlanmaya ve suikastlara başlarlar.

Bu arada, sazlıklarla dolu bölgelerde ve doğudaki dağlarının ücra ormanlarında, niyetlerini çok da belli etmeyen Fidel Castronun ve Ernesto "Che" Guevaranın devrimci M26 güçleri, Havanaya gitmek için gerekli plan ve hazırlıkları yapmaktadırlar. Bu güçler, zor durumdaki Batistayı daha da sıkıştırmaya başlayınca, diktatörün gizli polisi, iktidarı koruyabilmek konusunda iyice çaresiz kalır.

Cennet adanın sorunları ortasında, Havananın seçkin gece kulübü El Tropiconun sahibi Fico Fellove, ailesini, kulübünü ve bir kadının sevgisini elinde tutabilmek için mücadele etmektedir. Ama zaman geçtikçe El Tropico, sadece popüler eğlencelere sahne olmakla kalmaz. Kargaşadan uzak kalmayı dilese de Fico yavaş yavaş çevresini saran tarihi olayların içine çekilirken; izleyici de bir ailenin bölünüşüne, bir kültürün yok oluşuna ve insanların dönüşümüne onun gözleri ve kulaklarından tanıklık edecektir&
Devrim öncesi Kübanın müziği, rengi ve şaşası&
Yazar Guillermo Cabrera Infantenin ruhuna sadık kalan Bill Murray, Kayıp Şehirde Kübada yaşayan Amerikalı bir mizah yazarının ağzından, kulübü, alaycı bir şekilde ulusal tarihi olayların absürd bir tiyatro oyunu gibi oynandığı mikro-kozmik bir sahne olarak aktarıyor. Tarihi entrika ve zamandan bağımsız romantizmin destansı serüveni olan Kayıp Şehir, devrim öncesi Kübanın müziği, rengi ve şaşasını fazlasıyla yansıtmakta.

Garcianın ilk yönetmenlik denemesi olan filmde, Andy Garcia ve Bill Murrayin yanı sıra, filmin kilit rollerinde gizemli ganster Meyer Lansky rolünde Dustin Hoffman; Aurora Fellove rolünde İspanyol sinema yıldızı ve Lancorne süper modeli Ines Sastre bulunuyor. Aurora Felllove filmde, bir kadına, ülkeye ve bir Kayıp Şehre duyulan imkansız aşkın metaforunu oluşturuyor. Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Tomas Milian, Richard Bradford, Nestor Carbonell, Enrique Murciano ve Lorena Feijóo var.

Müzikle birlikte silinen bir yaşam biçimi&

Andy Garcianın Kayıp Şehir ile ilgili sözleri şöyle: Geçenlerde, Bu filmi yapmayı ne zamandan beri hayal ediyorsunuz? diye sordular. Galiba beş buçuk yaşında Havanadan ayrıldığımdan beri. O zamandan beri, Antil Adalarının İncisi Kübanın, özellikle de Karayiblerin Parisi sayılan Havananın tarihi, kültürü ve müziğine hayranım.

Yıllarca dinlenilen müzik ve hikayelerden sonra, karşıma Kübalı büyük yazar Guillermo Cabrera-Infantenin Three Trapped Tigersı çıktı ve her şey berraklaştı. Romanın kendisi aradığım hikaye değildi; ama bana Havanayı tanıttı: Şehrin kendisini ve sunduğu tüm dokuları, özellikle gece hayatını, kabare dünyasını ve şehrin sakinlerini. Her şeyden önemlisi o dünyanın müziğiydi. Aradığım tonu o dünyada buldum. Ama hikaye hâlâ eksikti&

Bay Infanteyle saatlerce konuştuk ve bir süre sonra fark ettik ki, diğer büyük filmlerin benzerlikleri ortadaydı. 1950lerin Havanasındaki kabare dünyasında geçen imkansız bir aşk hikayesi ve siyasi istikrârın ve devrimin yarattığı dram ve şiddet. Böylece süreç hız kazandı. Hikaye pek çok öğeden oluşan bir dokuma: Aşk hikayesi, aile dramı, devrim, dans, ve en önemlisi de müzik. Filmimizin baş kahramanı ve lokomotifi müzik; ve bu müzik Fico tarafından temsil ediliyor.

Tüm şehrin müzik nabzını elinde tutan ünlü El Tropiconun sahibi olarak, Fico yavaş yavaş çevresinde olup bitenlerin içine çekiliyor: Havana ve Küba, dönüşü olmayacak şekilde değişmekte; tıpkı ailesinin çeşitli bireyleri gibi. Kardeşinin karısı Auroraya beslediği platonik aşk, kardeşinin o yokken karısına göz kulak olmasını istemesiyle daha da güçleniyor. Bu aşk hikayesi filmin ana metaforunu oluşturuyor. Fico'nun gözleri aracılığıyla bir kültürün yok oluşunu, bir halkın dönüşümünü gözlüyoruz. Nasıl ki müzik Fico'nun dünyasının özünü yansıtıyorsa, müziğin yavaş yavaş silinişi de o yaşam biçiminin sonuna işaret ediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 603
favori
like
share
skychan Tarih: 06.04.2008 17:33
tesekkurler ...
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:11
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 23.06.2006 12:56
Andy Garcia çokkarizma ve gerçekten süper bir oyuncu :85:

filmin konusu da ilgi çekici sağol kurtjara abim