The Company

Vizyona Giriş Tarihi
07.07.2006

Türü
Müzikal

Ülke
Almanya / ABD

Süresi ve Yapım Yılı
112 dakika - 2003

Yönetmeni
Robert Altman

Oyuncular
Neve Campbell
Malcolm McDowell
James Franco
Barbara E. Robertson

Senaryo
Barbara Turner, Neve Campbell

Müzik
Van Dyke Parks

Görüntü Yönetmeni
Andrew Dunn

Altmandan dans dünyasına yazılmış bir aşk mektubu

Robert Altman, Oscar ödüllü Gosford Park ile yakaladığı başarıyı, bale dünyasını gözler önüne getiren Kumpanya ile devam ettiriyor. Yönetmen, dünyaca ünlü Joffrey Ballet of Chicago ile işbirliği yaparak çektiği bu filminde dans dünyasındaki günlük çalışmaların zorluğunu, yoğun çalışmaların büyük baskısını, dansçıların dayanıklı bünyelerini ve dansların şaşırtan, heyecanlandıran, canlı güzelliğini gözler önüne seriyor.

Kumpanyanın başrolünde Neve Campbell var. Oyuncu olmadan önce The National Ballet of Canadada bale eğitimi gören ve aynı zamanda başarılı bir dansçı olan Campbell, filmdeki dansları için Joffrey Ballet of Chicago ile çok yoğun çalışmış.

Filmin senaristi Barbara Turner, Joffrey dansçıları ile birlikte gözlem ve yazım için tam iki sene harcamış. Altmanın takımının özünü Joffrey dansçıları oluşturmuş. Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Malcolm McDowell (Alberto Antonelli), James Franco (Josh), Barbara Robertson (Harriet), William Dick (Edouard) ve Susie Cusack (Susie) bulunuyor.

Yönetmen Altmanın dansçılarla çalışmak konusundaki sözleri şöyle: Dansçılarla çalışmak özel bir meydan okumaydı. Profesyonel oyuncular çok çabuk adapte oldular. Ben dansçılardan aktör gibi değil, oldukları gibi davranmalarını istiyordum. Bu benim için çok tatmin edici ve memnuniyet verici bir deneyimdi. Dansçılar çok disiplinli ve uyumlular; bütün bir grubu yönetmek sadece bir kişiyi yönetmek gibiydi. Bütün söylediklerimi hiç korkmadan ve çekinmeden harfiyen yerine getirdiler. Hepsi çok doğal ve inanılmaz yetenekliydi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 413
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:03
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
akın Tarih: 07.07.2006 20:37
o güzel ellerinize sağlık
ozlems_o Tarih: 23.06.2006 12:53
ben bu tarz filmlere bayılırım :78:

bakalım nasıl bir film olucak. sağol kurtjara abi