Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Uyku Uzmanı Dr. Bülent Çiftçi, klimalı odalarla uykuya dalınmasının birçok rahatsızlığa davetiye çıkardığını söyledi.

Yatak odasında klima bulunduranlarda giribal ve viral enfeksiyonlar, kas ağrıları, kas tutulması ve zatürre gibi rahatsızlıklara yakalanabilecekleri uyarısında bulunan Çiftçi, "Klimanın en zararlı yanı havayı kontrolsüz olarak kurutuyor. Bu da birçok rahatsızlığa sebep oluyor. Bir günde sıcak bir odada uyumadan kaynaklanan rahatsızlıkla 2 kişi hastaneye başvururken, klimalı odalarda uyuyanların başvuruları ise 200ü geçiyor." diyor.

Yatak odalarını doğal yollardan serintetilmesi gerektiğini vurgulayan Çiftçi, "Ancak illa da klima gerekiyorsa çok dikkatli kullanılmalı. En düşük seviyeye ayırlanmalı ve uykuya dalınca mutlaka kapatılmalıdır." diye konuştu.

Bülent Çiftçi, iyi bir uykunun püf noktasının her gün aynı saatte uyanmak olduğunu kaydediyor. Çiftçinin iyi bir uyku için önerdiği bazı püf noktalar şöyle: Gündüz vakti olabildiğince aydınlık ortamlarda bulunun. Sabah çalışmaya başlamadan önce biraz yürüyüş yapın (mesafe kısaysa işe yürüyerek gidin, ya da işinize belli bir mesafe kaldıktan sonra araçtan inerek işinize öyle ulaşın). Günlük yürüyüş süresi ortalama 45 dakikadan kısa olmamasına özen gösterin. Aldığınız kafeini (kahve, çay, çikolata) kısıtlayın. Günde 2 fincandan fazla kahve içmeyin. Uykuya dalmakta veya sürdürmekte sorununuz varsa kafeini tamamen hayatınızdan çıkarın. Mümkün ise sigarayı azaltın, uyku ile ilgili sorununuz varsa sigarayı tamamen bırakmaya çalışın. Alkollü içeceklerden tamamen uzaklaşın. Uykunuz gelirse gündüz vakti kısa süreli uyuyabilirsiniz ama gece uykusuzluk çekiyorsanız gündüz uyumayın. Yatak odanızı uyuma ve cinsellik dışında kullanmayın. Özellikle yatak odanızı çalışma odası olarak kullanmamalısınız. Yatak odanız ısı, ışık ve gürültü açısından sizi rahat ettirecek şartlarda olmalıdır. Uykuya uyanmayı arzu ettiğiniz zamandan 9 saat önce başlayın.

Uyumadan 1 saat önce günlük aktiviteyi bitirin, 15 dakika boyunca o gün yaşadığınız sıkıntıları, başarıları ve mutlulukları bir kağıda yazın sonra 45 dakika boyunca gevşemeye çalışın, uyarıcı olmayan şeyler yapın (hafif şeyler okuyun, klasik müzik dinleyin, ılık köpüklü bir banyo yapın, 1 bardak ılık ballı süt için). Sonra yatağa girin, gözlerinizi kapatıp uykuya dalmanın keyfini çıkarın. Eğer yaklaşık 15 dakika süreyle uykuya dalamadıysanız kalkın ve başka bir odaya gidin ve uykunuz gelinceye kadar gevşemeye çalışın, uykunuz gelince tekrar yatağa gidin. Bu durum tekrar edebilir ama mutlaka her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin.Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Uyku Uzmanı Dr. Bülent Çiftçi, klimalı odalarla uykuya dalınmasının birçok rahatsızlığa davetiye çıkardığını söyledi.Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Uyku Uzmanı Dr. Bülent Çiftçi, klimalı odalarla uykuya dalınmasının birçok rahatsızlığa davetiye çıkardığını söyledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 491
favori
like
share
minta Tarih: 25.07.2006 08:04
sayın çiftçi nem oranının oldukça yüksek olduğu ve sızaklığın geceleri bile 33 derecede olduğu şehirlerde yaşamamış sanırım..nefes dahi alamıyorsunuz kalp atışlarınız hızlanıyor ve kalp krizi geçirme riskiniz artıyor ..paylaşım için teşekkürler.
casper Tarih: 25.06.2006 07:52
Ama yaz sıcağında da çok iyi geliyor klima :20:
ozlems_o Tarih: 25.06.2006 01:48
çok doğru klima insan vucudunu çok kötü etkilio :85:

verdiğin bilgiler için sağol SU PERİSİ