Vücudumuzdaki bağışıklık sisteminin, bizi dışardan gelen mikrobik saldırılara koruduğu biliniyordu. Bilimadamları, bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir yönünü ortaya çıkardılar.
Bağışıklık sistemi o kadar çok yönlü ki ölümcül olabilir

İşte size varsayımlı bir soru: Düşük riskte kanser olmayı mı yoksa hassas bir bağışıklık sisteminizin olmasını mı tercih edersiniz? Sahip olduğumuz, hastalık mikroplarına saldırmayı öğrenebilen uyumlu bir bağışıklık sistemidir  fakat şimdi bununda bir bedelinin olduğunu biliyoruz.

İşgalci mikropları tespit etme ve onlara saldırma yeteneğini kuvvetlendirmek için beyaz kan hücrelerinin atlayan genler de denilen transposonları vardır. Transposonlar, hücrenin kendi DNAsını sık sık yeniden düzenleyebilsin diye kromozom boyunca yerlerini değiştiren genlerdir. Sorun ise, transposonların kromozom içinde kendilerini rastgele tekrar yerleştirebilmeleridir; bu da lymphoma denilen bağışıklık sistemi hücrelerinin kanser hastalığına sebep olan genetik hataya sebep olmasıdır.
North Caroline Üniversitesiden Dale Ramsden,  Bu durum, uyumlu bir bağışıklık sistemi yararına yavaş yavaş gelişen oldukça zorlayıcı bir mekanizmadır ve DNAnın zarar görmesi de sonuçlarından biridir. diyor.
Hücreler genel olarak genlerin rastgele yeniden yerleşimlerini önler, fakat her zaman değil. Ramsden ve meslektaşları, farelerin hücrelerinde bu anormal yeniden gen yerleşimlerinin ne kadar sıklıkta meydana geldiğini hesapladılar. 50 000 bağlantıdan yaklaşık birinde hata payı buldular. Bu oran yüksek görünmüyor, ama yetişkin bir insanda her gün 10 000 gen yerleşmesinden birinde yanlış yerleşme oluyor anlamına geliyor
Dale Ramsden, bir sonrakinde genlerin anormal yerleşmeleri ile lymphoma arasındaki ilişkiyi laboratuarda ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 557
favori
like
share
minta Tarih: 25.07.2006 08:01
paylaşım için teşekkürler
casper Tarih: 25.06.2006 07:56
bağışıklık sistemi vücudumuzun koruma sistemi,zayıflaması halindede tüm vücuda saldırılar başlıyor,onun için sürekli bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız
ozlems_o Tarih: 25.06.2006 01:51
verdiğin bilgiler için sağol su perisi