boyunda şişmeler neden olur - lenf bezi neden şişer - lenf bezi şişkinliğ

Bezeler, lenf bezlerinde beyaz kan hücresi dediğimiz lenfositlerin göllenmesiyle oluşur. Deri ve solunum sisteminin bazı basit enfeksiyonları bezelere neden olabilir. Örneğin bademcikler ve apandis öncelikle lenfatik hücrelerden oluştukları için kolaylıkla şişebilirler.
Lenf bezleri vücudun herhangi bir bölgesinin tahriş olması veya kesilmesi sonucu enfeksiyon kapmasıyla da şişebilirler. Örneğin koltuk altınızda beze şişmişse, o bölgeye en yakın olan kollarınızı ve ellerinizi kontrol edin. Eğer herhangi bir kesik veya tahriş olmuş yer varsa, o bölgeyi ılık su ve antiseptik ile silin. Ancak beze iyileşmiyor ve daha da şişerek ateşli bir hal alıyorsa böyle bir belirtiyi gözardı etmeyerek doktor kontrolüne girin. Çünkü bu durum ciddi kan zehirlenmelerine de sebep olabilir. Kasıklardaki bezelerse bacak ve ayaklarınızdaki rahatsızlıkların habercisidir. Bu yüzden herhangi bir enfeksiyon veya yara olup olmadığını kontrol edin. Özellikle şeker hastaları bu çeşit enfeksiyonlara yatkındırlar.
Bazı bakteriyel hastalıkların etkisiyle vücuddaki bezeler daha da yaygın hale gelebilir. Bunun nedeni, vücuttaki bakterilere karşı savaş veren beyaz kan hücrelerinin sayısı artmasıdır. Ayrıca eklem yerlerinde oluşan bezeler de büyük bir olasılıkla eklem romatizmasının bir işaredir. Bu yüzden, sağlıklı bir beden için kadınların göğüslerini herhangi bir kist olup olmadığını kontrol etmelerine benzer şekilde koltukaltı ve kasıklarımızı da kontrol etmemiz gerekir.

soru:
boynumun sağ tarafında 35mmX13mm boyutlarında heterojen yapıda bir lenf nodülü mevcut 1 yıldan fazla süredir var ama sanırım buyudu tehlıkelı birşey mıdır acaba?
cevap:
Boyunda lenf bezi şişlikleri önemlidir. Araştırılması gerekir. Genelde üst solunum yolu enfeksiyonlarına da bağlı olabilir ancak nedenin tam olarak ortaya konması gerekir. Bu da fizik muayene, tetkikler sonucu ortaya konabilir. Tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Ya da durumuna göre çıkarılması gerekir.
Doktorunuza müracaat ederek değerlendirilmelisiniz

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2521
favori
like
share