Boyun ve Omuz Ağrısı Bitkisel Çözüm - Boyun ve Omuz Ağrısı Nedenleri ve Bitkisel – Alternatif Tedavisi - Boyun Ağrısının Nedenleri - Omuz Ağrısı Belirtileri - Omuz Ağrısı Egzersizleri - Omuz Ağrısı Nasıl Geçer
Omuz ve boyun ağrıları ve tutulmaları sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Özetle bağdokunun iltihaplanması sonucu oluşan bu rahatsızlık ‘fibrozit’ olarak da bilinir. Boyun travması (boyun zedelenmesi) boyundaki yumuşak dokunun, bağların ve eklemlerin zarar görmesi sonucu oluşur.

Boyun ve Omuz ağrısı belirtileri; Keskin olmayan bir ağrı ve kafa ve omzu hareket ettirmekte güçlük genel olarak ve sıklıkla görülen boyun ve omuz ağrısı belirtileri arasında yer alır.

Boyun travması belirtileri; Bir sakatlığın ardından gelen ani boyun ağrısı genel olarak boyun travması belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Boyun ve omuz ağrısı nedenleri
Sakatlıklar, kasların stres kaynaklı gerilmesi ve sağlıksız uyku pozisyonları boyun ve omuzda ağrılara ve tutulmalara neden olabilir. Boynun ani ve sert bir şekilde oynatılması boyun travmasına neden olabilir. Bu duruma araba kazalarında sıkça rastlanır.

Omuz ve boyundaki ağrı ve tutulmalar için, sıcak ya da soğuk kompres, tamponlar ve iltihap giderici ağrıkesiciler kullanabilirsiniz. Eğer ağrılar 24 saat içinde geçmezse doktorunuzla görüşün. Doktor, yapmanız için bazı egzersizler verebilir. Daha ciddi ve tehlikeli bir durum olmadığından emin olması gerekir.

Boyun travması geçirdiğinizi düşünüyorsanız, ağrıyan bölgeye buz koyup hemen doktora gidin. Doktor bir haftaya kadar boynunuzu sabit tutmanıza yarayacak ortopedik boyunluk verebilir.

Boyun ve omuz ağrısı için doktora danışın
Boyun ağrısı bir kazadan sonra ortaya çıktıysa, boyun ağrısı bir günden fazla sürdüyse, boyun tutulmasına ek olarak yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı ve kusma varsa kısa sürede doktora danışmanızda fayda vardır. Bunlar menenjit belirtisi de olabilir.

Boyun ve omuz ağrısı için bitkisel ve alternatif tedavi yöntemleri
Boyun ve omuz ağrısı için akupres tedavisi; Kafatasının bittiği yerle boynun üst kısmı arasındaki bölgede, boyundan aşağıya uzanan omurganın ikişer parmak yanında iki akupres noktası vardır. Boyun ağrısını gidermek için, bu noktalara işaret parmaklarmızın ucunu yukarı iterek, başınıza doğru basınç uygulayın. Omuz ağrısını gidermek içinse, omzunuzla boynunuz arasındaki kasın ortasına üç dakika süresince bastırın.

Omuz ve boyun ağrısı için aromaterapi tedavisi; Birkaç damla biberiye uçucu yağını banyo suyunuza karıştırın. Alternatif olarak, iki buçuk çay kaşığı soya veya bademyağının içine birkaç damla biberiye uçucu yağı katıp ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4201
favori
like
share
ozan-9 Tarih: 21.03.2011 18:42
saol