Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Aydın, kene ile temas durumunda kenenin ezilmemesi, çıkarılırken başının kopartılmaması, keneyi uzaklaştırmak için ısı uygulanmaması gerektiğini bildirdi.
Aydın, kenenin insanların ve evcil hayvanların sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir canlı olduğunu hatırlattı.
Kenelerin virüs, bakteri, protozoon ve riketsia adı verilen gözle görülmeyen parazitleri taşıdıklarına, bu ciddi enfeksiyon etkenlerini kanını emdikleri insan ve hayvanlara aktardıklarınI belirten Aydın, etkenlerden birinin de KKKA virüsü olduğunu söyledi.
Doç. Dr. Aydın, Türkiye'de son 5-6 yıl içinde önce Karadeniz Bölgesi'nde belli odaklardaki insanlarda görülen bu hastalığa daha sonra İç, Güneydoğu ve Marmara bölgelerinde rastlandığını kaydetti. Günümüzde dünyada 30 kene türünün hastalık etkenini taşıdığına, özellikle ''Hyalomma'' cinsinin tehlikeli olduğuna dikkati çeken Aydın, hayvancılıkla uğraşanların, veteriner hekimlerin ve piknik alanlarındaki insanların risk altında olduklarını vurguladı.
Aydın, kenenin ısıracağı vücut bölgesine önce lokal anastezik bir madde salgıladığını, bu nedenle kişinin ilk 24-48 saat içinde ısırığı görmezse hissedemeyeceğini anlattı. Hastalığın ısırıldıktan 16-24 saat sonra bulaşacağını ifade eden Aydın, ısırmanın 3-5'inci günlerinde bulaştırıcılığın en yüksek dereceye çıktığını kaydederek, şöyle konuştu:
''Bu nedenle risk gruplarında kene ısırma süresi hayati önemdedir. En kısa sürede kene vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Kene uzaklaştırılması hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kene ezilmemeli, çıkarılırken başı kopartılmamalı. Keneyi uzaklaştırmak için ısı uygulanmamalıdır. Kenelerde ayaklarının gerisinde soluma organelleri olduğu için üzerine yağlı bir pamuk 5 dakika kadar kapatılarak soluması engellenebilir. Daha sonra battığı yönün tam zıt tarafına ani ve tek bir hamle ile çekilmesi gereklidir. Unutulmamalıdır ki kenenin vücutta kalış süresi önemlidir. Bu nedenle en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.'' Hastalığın saptandığı bölgelerde hayvanlarda, özellikle sığırlarda kene kontrolü ve ilaçlamasının düzenli olarak yapılması, insanların kişisel korunma konusunda bilgilendirilmesi, çevre ve meraların kontrol altına alınması gerektiğini anlatan Aydın, hastalığın görüldüğü yörelerde yaşayan vatandaşlara, özellikle kırsal alanda çizme ve uzun kollu giyinmeleri, bu alanlardan ayrıldıktan sonra koltukaltı ve kasık bölgeleri başta olmak üzere vücutlarını dikkatle aramaları, keneye rastlamaları halinde zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak keneyi çıkarttırmaları uyarısında bulundu.


kene,kene belirtileri,kene damlası,kene deri,kene isiriği,kene nasıl anlaşılır,kene sağlık,kene spreyi,kene tedavi,kene tedavisi,kene tehlikesi,kene vakaları,kene vakası,kene ve,kene video,kene virüsü,kene ısırmaları,kene ısırmasında,kene ısırmasının,kene ısırmasının belirtileri,kene ısırıgı,kene ısırıkları,yorganda kene,

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 693
favori
like
share
ozturk Tarih: 24.07.2006 09:14
paylaşım için teşekkürler..
minta Tarih: 24.07.2006 09:06
paylaşım için teşekkürler
selene Tarih: 26.06.2006 11:03
Hastalık kene ısrmasının yanısıra, vücudunda virüs bulunan hayvanların kanlarına , vücut sıvılarına veya diğer dokularına temas etmekle bulaşabildiği gibi bu hastalığa yakalanmış insanların kan veya vücut sıvılarına temas sonucu da bulaşma olbilmektedir.
Hastalık ateş, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlıkla başlar bulantı kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerde görülebilir.
Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Vücuda yapışan kene ne kadar kısa zamanda vücuttan uzaklaştırılırsa, hastalığın bulaşma riski de o kadar azalabilmektedir.
paylaşım için teşekkürler kurtjara
akilles Tarih: 26.06.2006 10:55
Dün küçük bir bebeği ısırmıştı kene, televizyonda izledim.hastanede yatak yok diyerek almamışlar yavrucağızı.Bu nasıl İnsanlık... :16:


Haber için teşekkürler abi
ozlems_o Tarih: 26.06.2006 09:48
kene gerçekten çok tehlikeli olabilio önemsemiyoruz ama :18:

abi haber için sağol
refik Tarih: 26.06.2006 08:34
birinden kurtulduk derken bu seferde kene başladı. dikkatli olmalıyız.
SU-PERISI Tarih: 25.06.2006 17:11
bu mevsimlerde özellikle kırsal kesimdeki insanlarımızın dikkatli olması lazım.