[COLOR=burlywood]En sık görülen zehirlenme vakalarının, tedavi amaçlı kullanılan ilaç zehirlenmeleri olduğu vurgulanılarak, sadece doktorun reçete ettiği ilaçların içilmesi uyarısında bulunuldu.
1986 yılında kurulan, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezine bağlı Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) bünyesinde faaliyet gösteren 114 Alo Zehirlenme Hattı, 1988den bu yana 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Kurulduğu günden bu yılın Ocak ayına kadar 0800le başlayan numarayla hizmet veren hat, son 6 aydır 114lü numarayla hizmet vermeye başladı ve ücretli hale getirildi. 14 hekimin yanı sıra 3 yardımcı sağlık personelinin çalıştığı merkezde, çağrıları 2-3 hekim karşılıyor.

Vatandaşların daha çok tıbbi ya da zirai ilaçlarla ilgili zehirlenme vakalarında hattı aradıklarını belirten UZEM Yönetim Sorumlusu Nilgün Geçim, çağrıyı sağlık personelinin karşılaması halinde bunu hekime yönlendirebildiğini söyledi.

En Sık Görülen Zehirlenme Vakaları

Geçimin verdiği bilgiye göre, en çok zehirlenmeye yol açan etkenler şöyle:

Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar,

Evde kullanılan kimyasal maddeler (deterjanlar, naftalin, kibrit)

Zirai mücadelede ve evde kullanılan haşere ilaçları.

Okullarda eğitim amacıyla bulunan civadan zehirlenmelere de son yıllarda çok sık rastlandığını ifade eden Geçim, Ders sırasında sınıfta dolaştırılan civa öğrenciler tarafından ilgiyle karşılanıyor ve öğrenciler bunu evlerine götürüyor. Bu oda sıcaklığında buharlaşan bir element olduğundan, solunum ve deriyle uzun süreli temas sonucundaaylarca süren tedavi gerektiren çok ciddi klinik tablolar gelişebiliyor diye konuştu.

Geçim, erişkinlerde 20-29 yaş grubunda, çocukluk çağında ise 2-3 yaş arasındaki erkek çocuklarda zehirlenme vakalarının daha sık görüldüğünü bildirdi.

Bunlara Dikkat Edilmeli

Geçimin verdiği bilgiye göre zehirlenmeyle karşı karşıya kalınmaması için dikkat edilmesi gerekenler şunlar: Evdeki ilaçlar ve kimyasal maddeler çocukların ulaşamayacağı yerlerde, mümkünse kilit altında saklanmalı,

İlaçlar ve kimyasal maddeler kendi ambalajında korunmalı, meşrubat şişelerine konulmamalı,

Deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi yakıcı maddelerle tiner, benzin, mazot gibi petrol ürünlerini içenler kesinlikle kusturulmamalı,

Zehirli salon bitkileri çocuklardan uzak tutulmalı, Sadece doktorun reçete ettiği ilaçlar içilmeli,

Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesi olmayan ilaçlar kullanılmamalı,

Gece ve karanlık odada iyi görülmeyen ilaçlar alınmamalı,

Evde konserve yapılmamalı, şişkin ambalajlı hazır konserveler kullanılmamalı,

Ciddi siyanür zehirlenmelerine yol açabilecek kayısı, şeftali ve erik çekirdekleri özellikle çocuklar tarafından yenmemeli,

Doğadan toplanan mantar ve tanınmayan bitkiler yenmemeli.


Zehirlenme Durumunda Ne Yapılmalı

Geçim, herhangi bir kimyasal maddeye maruz kalınması halinde cildin su ve sabunla çok iyi yıkanması gerektiğini söyledi.

Zehirli maddeyi ağızdan alan kişinin Ulusal Zehir Merkezine başvurulmadan kusturulmamasını ve bu kişiye ağızdan bir şey verilmemesini isteyen Geçim, solunum yoluyla zehirlenen kişinin ise hemen açık havaya çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Geçim, zehirli maddenin bulaştığı gözün ise su altında en az 15 dakika yıkanması önerisinde bulundu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 528
favori
like
share
minta Tarih: 24.07.2006 09:01
zorda kalmadıkça ilaç içmem
SU-PERISI Tarih: 26.06.2006 23:05
toplumumuzda kulaktan dolma ilaçlar çok içilmekte, doktorun verdigi ilaçlar kullanılmalı.evlerde kullandıgımız deterjan türü kimyasal maddeleride kullanırken dikkatli olmalıyız teşekkürler arkadaşım
refik Tarih: 26.06.2006 08:39
ilaçları mutlaka doktor kontrolü altında kullanmılıyız