ABD'de görev yapan 4 Türk doktor, başarılarıyla dünyanın konuştuğu isimler haline geldi !

Her biri alanlarında uzman doktorlar, genetik, DNA çipleri, biyomedikal ve mikro teknolojiler konusunda yaptıkları çalışmaları, ODTÜ Enformatik Enstitüsü'nün 10'uncu kuruluş yıldönümünde Türk hekimler ve öğrenciler ile de paylaştı. Türkiye'de eğitim gördükten sonra ABD'ye yerleşen ve burada biyomedikal, canlı gen taşıyan mikroçipler, medikal enformatik konularında uzmanlaşan dört Türk doktor, araştırmalarını ve hedeflerini AKŞAM'a anlattı.

YENİ NESİL PROTEZ

Bu dört Türk doktorundan ilki, Massachusetts General Hospital'dan Prof. Dr. Orhun Muratoğlu. Eklem hastalıklarında kullanılan protezler ile ilgili buluşa imza atan Muratoğlu, dize uygulanan protezin yorgunluk direncini artırmak için proteze E vitamini uyguluyor. Prof. Orhun, yeni amacını şöyle anlattı: 'Erken teşhis ile daha küçük protezler hastalara uygulanabilir. Bu malzemenin yüzde 10'u plastik olacak. Kıkırdağa yakın bir malzeme. Yorgunluk direncini artırırsak ve aşınma oranını azaltırsak, büyük protezlere gerek kalmayacak.'

KANSERDE YENİ TEDAVİ

Mikroçip teknolojilerini tıbba uyarlamaya çalışan Harvard Medical School Massachusetts General Hospital'dan Prof. Dr. Mehmet Toner'in üzerinde yoğunlaştığı alan ise mikroçip teknolojisinin kanser tedavisine uygulanması. Toner, çalışmasını şöyle özetliyor: 'Kanserde ölüm, ilk başladığı noktada değil, ikinci noktada oluyor. Prostatta başlıyor, omuriliğe gidiyor. Omurilikten dolayı hasta ölüyor. Öldüren hücre yayılırken yakalayabilirseniz, kanser olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Mikroçip teknolojinin en önemli özelliği, hızlı ve etkili bir şekilde tek tek her hücreye bakabilme imkanı vermesi.'

HASTALIKLARA TEK İLAÇ

Harvard Üniversitesi Genetics and Complex Diseases'den Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in çalışma alanı da metabolik hastalıklar. Hotamışlıgil, hastalıkların ortak bir mekanizması olduğunu düşünüyor. Prof. Hotamışlıgil, 'Genetik bazda ve kimyasal olarak bunları düzeltmek mümkün. Bunları kimyasal olarak değiştirebiliyorsak, ilaca da dönüştürebiliriz. İlaca da dönüştürebilirsek, hepsini aynı anda yok edecek birtakım konseptler çıkabilir' diye konuştu.

CENİNE GENETİK MÜDAHALE

Boston Çocuk Hastanesi doktorlarından Yaman Ekşioğlu da beynin en dış tabakasında anne karnında oluşabilecek genetik bozukluklar sonucunda gelişen epilepsi nöbetleri, zeka geriliği ile öğrenme, davranış, hareket bozukluklarını araştırıyor. Bu bozuklukların ilerleyen dönemlerde anne karnında önlenebileceği söyleyen Ekşioğlu, 'Önümüzdeki on yıllarda hedefim; beyin gelişmeden bozuk genin yerine normal geni vererek bozulmuş fonksiyonun yeniden normalleşmesini sağlamak' dedi.

ODTÜ'DE ÜRÜNLERİNİ GELİŞTİRECEKLER

TIP dünyasında 'geleceğin Nobel adayları' olarak gösterilen doktorlar, ABD'de birikimlerini, çalışmalarını ve yeni araştırmalarını birbirlerine aktarıyor. Sosyal hayatta da aileleriyle birlikte görüşmeye özen gösteriyor. ODTÜ Rektörü Prof. Ural Akbulut da (yukarıdaki fotoğrafta sağdan ikinci) Türkiye için gurur verici çalışmalar yapan doktorların, ODTÜ Teknokent'te ürünlerini geliştirebilecekleri bir şirket kurmasını planladıklarını söyledi. Akbulut, 'Bu dört arkadaşımız, kendi alanlarında dünyada çok tanınmış insanlar' dedi. Akbulut, doktorları şöyle anlattı:

'Orhun Muratoğlu, ortopedik protezler konusunda dünyanın en önde gelen bilim insanlarından birisi. Bir milyon insanda, onun patentiyle üretilmiş protezler kullanılıyor. Mehmet Toner'in geliştirdiği cihazlar, doğmadan önce bebeğin sahip olduğu bazı genetik hastalıkları, annenin karnına bakarak analiz ediyor. Gökhan Hotamışlıgil de özellikle obezite ve şeker hastalığını tedavi edecek çok yeni ilaçlar ve sistemler geliştiriyor. Yaman Ekşioğlu da sinir sistemiyle ilgili çok önemli araştırmalar yapıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 645
favori
like
share
erkancan Tarih: 24.07.2006 16:47
PAYLAŞIMIN için teşekkürler.
Gurur verici olaylar
erkancan Tarih: 24.07.2006 16:39
PAYLAŞIMIN için teşekkürler.
Gurur verici olaylar
minta Tarih: 24.07.2006 09:04
gerçekten yüzümüzü güldüren bir haber..teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 26.06.2006 19:51
gurur verici bir haber.eline saglık akilles
aviatör Tarih: 26.06.2006 18:37
aslında her dalda türkler başarılılar ama türkiyede kimse kendilerine sahip çıkmıyor.Baştan salıyolar.Başarılarını görüp Utansınlar
selene Tarih: 26.06.2006 11:08
çok gurur verici teşekkürler akilles
ozlems_o Tarih: 26.06.2006 09:42
Türklüğümüzle gurur duyacağımız bir haber bu

gerçekten çok güzel

teşekkürler akilles kardeşim benim
refik Tarih: 26.06.2006 09:12
harika doktorlarımızla gurur duyduk. haberin için teşekkürler