Hipotiroid Ne Yemeli - Hipotirodi Hastalarının Yememesi Gereken Yiyecekler - Hipotirodi Hastalarının Yemesi Gereken Yiyecekler
Hipotiroidinin tedavisinde tıbbi destek kadar sağlıklı hayat tarzını benimsemek de önemli. Sigarayı bırakıp daha çok aktivite ve doğru beslenme modeli benimseyerek soruna veda edebilirsiniz.

Hipotirod olan bireyler genel olarak sağlıklı bir diyet tüketmelidirler. Diyetin makronutrient ve mikronutrient içerikleri bir beslenme uzmanı tarafından kişinin yaşam tarzına, fiziksel ve biyokimyasal analizlerine göre özel olarak hazırlanması gerekmektedir.

Derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketimi de yine sağlıklı beslenme çerçevesinde vücudun protein, demir ve diğer vitamin ihtiyacının karşılanması için önem taşımaktadır. Kişinin yaşına, aktivitesine, gereksinimine uygun oranlarda günlük beslenme planı içinde bulunmalıdır.

KETEN TOHUMU ALIN

Hindistan cevizi, balık ve keten tohumu tiroid hastalarının beslenmesinde yer alması gereken besinlerdir. Günlük beslenme düzeninde tam tahıl ürünleri ve kurubaklagillerin tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hipotiroidi hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorun da bireylerde görülen ödemdir. Bunun için bu kişilerde sıvı tüketimi arttırılmalı, tuz tüketimi ve kullanılacak tuzun türü açısından hekime danışılmalıdır. Yapılan çalışmalarda hipotroidi olan bireylerin yüzde 30’unda kansızlık gelişebileceği görülmüştür. Kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenmede yer almalıdır.

LİF TAKVİYESİ ŞART

Sıklıkla hipotiroidi ile birlikte görülen kolesterol problemine bağlı olarak kolesterolden fakir, posa içeriği yüksek bir diyet örneği tercih edilir. Kabızlık, yüksek posalı diyet tercihini destekler, fakat yüksek posa dışardan alınan tiroid hormonlarının emilimini engelleyebilir. Ağır hipotiroidilerde görülen sarımsı deri rengi, karoten alımı azaltarak engellenebilir.

Hipotrioidi durumunda kemik mineral yoğunluğunun takibi de önemli. Düzenli kemik taramaları yapılmalı ve diyet tedavisi sağlıklı beslenme kriterlerine uygun miktarda kalsiyum kaynaklarını da içermelidir

Dr.Gürkan Kubilay’a göre de Hipotirodi hastalarının yememesi gereken yiyecekler .
karalahana,armut,çam fıstığı,şalgam,darı,turp,lahana,sarımsak,bürüksel lahanası,ıspanak,patetes,brokoli,çilek,şeftali,armut,karnıbahar ve soya
bunlardan en tehlikesi soya olduğudur

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8713
favori
like
share