Halk arasında yaz zatürreesi olarak bilinen Lejyoner hastalığına yol açan Lejyonella bakterisi, daha çok yazın çoğalıyor ve sinsice ilerleyerek hastalığa neden oluyor.
ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİYOR
DAHA çok kış aylarının hastalığı olan zatürreeler yaz aylarında, özellikle turizm sezonunun en hareketli olduğu bugünlerde ölümle sonuçlanabilen ciddi sorunlara yol açabiliyor. Halk arasında yaz zatürreesi olarak bilinen Lejyoner hastalığına yol açan Lejyonella bakterisi, daha çok yazın çoğalıyor ve sinsice ilerliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Serttürk, son derece ciddiye alınması gereken bir hastalık olan yaz zatürreesi ile ilgili bilgi verdi:

DİĞERLERİNDEN FARKI
"YAZ zatürreesi, diğer zatürreelerden farklı belirtiler vermekte ve bu nedenle kolayca ilerleyebilmektedir. Hastalığın kış yerine yaz mevsimini tercih etmesi ise, hastalık yapan bakterinin yaşadığı ve çoğaldığı ortamdan kaynaklanıyor. Bakteri sularda yaşar ve doğal olarak bulunduğu yerler ise göller, nehirler ve kaplıca sularıdır. İnsanlara en çok bulaşma ortamları ise klimalı ortamlar, havuzlar, banyolardaki havalandırma boruları, musluklar gibi ıslak ortamlardır."
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 404
favori
like
share
minta Tarih: 24.07.2006 08:51
paylaşım için teşekkürler.
refik Tarih: 28.06.2006 08:03
paylaşımların için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 28.06.2006 07:30
verdiğin bilgiler için sağol SU PERİSİ