Folat Nedir - Folik Asitin Tanımı - Folat Ne İşe Yarar - Folat Hakkında
Folat olarak ta bilinen folik asit, suda çözünür bir B vitamini. Herkesin ve her gün bu vitamine ihtiyaci var. Folik asit, vücutta büyük miktarlarda depolanmiyor. Bu nedenle vücudun islevini gerektigi sekilde yerine getirebilmesi için her gün gidalarda ya da ilaç seklinde alinmasi gerekiyor. Diger vitaminler gibi folik asit de eczanelerde kolayca bulabileceginiz bir vitamin.
Neden her gün Folik Asit (Folat) ?

Folat DNA olusumuna yardimci oluyor. Hücrelerin ne tür hücreler olacagina DNA karar verdigi için bunun önemi çok büyük. Büyüme ve gelismenin dogru sekilde ilerlemesi açisindan Folat önemli. Çünkü hücreleri günlük olarak yenilemede vücuda yardimci oluyor. DNA olusumunda ki rolü sebebiyle, Folat li eritrosit (alyuvar veya kirmizi kan hücreleri) olusumunda da gerekli. Vücutta ki birçok reaksiyon için Folat gerekiyor. Vücudun islevini gerektirdigi sekilde sürdürmesi için, bir maddenin baska bir maddeye dönüstürülmesine yardimci oluyor.

Folik Asit (Folat) Daska Yararlari

Beyin ve omurgada dogum kusurlari olusma riski folik asit kullanimi ile azaltilabilir. Anne karnindaki bebek te olusabilecek tüm özürleri, sakatliklari ve rahatsizliklari folik asitle engellemek mümkün. Kadinlarin vücudunda hamile kalmadan önce yeterli miktarda folik asit bulunmali. Folik asit, Bazi hastaliklarin riskinin azalmasinda çok basarili. Mesela koroner kalp hastaligi ve felç gibi kardiyovasküler hastalilar, kolon, meme ve servikal kanser gibi kanserler ve Alzheimer, demans ve depresyon gibi beyni veya zihinsel fonksiyonu etkileyen hastaliklar.

Hamile kadinlarin her gün 400 mikrogram folik asit tüketmeleri öneriliyor. Degisik Durumlarda doktor kontrolüyle bu miktar 4,0 miligramdan 4.000 mikrograma çikartilabilir. Kadinlarin, ekstra folik asit ihtiyaçlarini günde birden fazla multivitamin alarak karsilama yoluna gitmemesi gerekiyor, çünkü bu yöntem, A vitamini gibi diger vitaminlerin siz boyutta alinmasina yol açabilir. Folik asit’i dozunda ve zamaninda kullanin.

alıntııdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2233
favori
like
share