Uzmanlar, basit bir iltihaplanmanın bile eklemde veya kalpte romatizma gibi çok ciddi hastalıklara neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

EKLEME ZARAR
BADEMCİK iltihabının önemsenmesi gereken önemli bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, basit bir iltihaplanmanın bile eklem romatizması veya kalp romatizması gibi ciddi hastalıklara neden olabileceği konusunda uyarıyor. Hisar Intercontinental Hospital'dan Op. Dr. Tayfun Apuhan bademcik ve geniz eti hastalıkları hakkında bilgiler vererek, bu konudaki yanlış inanışlara değindi.

'GENİZ ETİ SOLUNUMA ENGEL'
"BADEMCİK ve geniz eti dokuları; boyun, kasık ve vücudun diğer kısımlarında bulunan bezelere benzer dokudan oluşmuşlardır. Boğazın arka kısmında savunma görevi gören doku halkasının bir parçasıdır. Her doku gibi, fonksiyonlarını gördükleri ve kişiye zarar verecek duruma gelmedikleri müddetçe, faydalı yapılardır. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta problemlere yol açar.

HORLAMA GİBİ SORUNLAR...
BU hastalarda işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun akıntıları, vb gözlenmektedir. Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri, ortodontik bozukluklar, yüz gelişiminde bozukluklar ve konuşma bozukluğuna neden olabilir. Bademcik ve geniz eti büyümeleri üst solunum yolunu daraltır. Horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi sorunlar başlatır."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 495
favori
like
share
kurtjara Tarih: 24.07.2006 21:01
gerçekten faydalı bir konuya değinmişsiniz arkadaşım genelde günümüzde en çok görünen rahatsızlıkların başında geliyor çocuklarda :79:
erkancan Tarih: 24.07.2006 19:21
payşaşımın için çok teşekkürler su-perisi
minta Tarih: 24.07.2006 08:41
paylaşım için teşekkürler
nazlican7880 Tarih: 30.06.2006 00:56
ellerine saglik zihnine saglik :59: