Vizyona Giriş Tarihi
14.07.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
99 dakika - 2005

Yönetmeni
Marc Forster

Oyuncular
Ewan McGregor
Ryan Gosling
Kate Burton
Naomi Watts

Senaryo
David Benioff

Müzik
Asche & Spencer

Görüntü Yönetmeni
Roberto Schaefer

İnandığınız dünyanın bir anda altüst olduğunu düşünün&

Arzu ve korku, gerçek ve düş, yaşam ve ölüm arasındaki yerde, tümüyle alternatif bir dünya gizlidir... Stay işte bu dünyada geçen bir psikolojik gerilim filmi...

Kendini işine adamış New Yorklu psikiyatrist Sam Foster, 21. yaşını doldurduğu gün intihar etmeyi düşünen genç hastası Henry Lethemı, bu intihardan kurtarmaya çalışmaktadır. Fakat Henrynin intiharının ardında, gerçek ötesi bir gizem saklıdır.

Sam, onun hayatının derinlerine indikçe kendi bilinçaltında ve sonra da gerçek hayatında bazı değişiklikler oluşmaya başlar. Önce kız arkadaşı ve eski hastası olan Lila ile arası bozulur. Daha sonra da sıkı sıkı tutunduğu ve gerçek sandığı hayatı eriyip kaybolmaya başlar.

Sam, gittikçe artan gerçek üstü olaylarla karşılaşmaya başlamıştır. Manhattan, bilinçaltında vahşice değişen bir yere dönüşmektedir. Ve artık neyin gerçek neyin hayal olduğunu, kendisinin nerede bitip nerede Henrynin başladığını anlayamaz duruma gelir. Henry Lethem kimdir ve Samin gerçek dünyasının kırılmasını nasıl bu kadar kolay sağlayabilmiştir?
Kişiliğimizin derinlerindeki gizemli dünyalar
Monsters Ball ve Finding Neverland filmlerinin ödüllü yönetmeni Marc Forsterdan, büyüleyici ve hareketli bir ikilem hikayesi olan Stay, bir adamın kendi kişiliği hakkında derinlere inmesi ve gizemli bir başka dünyayı keşfetmesini anlatıyor...

Sembolik ve hipnotik görsel düşlerin, saplantıların ve bunların sonucu zihin aldanmalarının yarattığı filmin başrollerini Ewan McGregor (Sam Foster), Ryan Gosling (Henry Lethem), Kate Burton (Bayan Letham), Naomi Watts (Lila Culpepper) ve Elizabeth Reaser (Athena) paylaşmış. Senaryosunu David Benioffun yazdığı filmin müzikleriyse Asche & Spencer imzası taşıyor.

Filmin açılış dakikasından itibaren gerçek üstü bir dünyaya giriş yapılıyor ve izleyici her dakika biraz daha derine götürülüyor. "İzleyenler için şunun açık ve seçik belli olmasını istedim. ...İlk dakikadan son dakikaya kadar bu hikaye aaslında gerçek değil..." diye yorumluyor bunu yönetmen. "Ana karakterlerin bu sürreal hikaye içinde dolaşmalarını sağlayarak, hayal ettiğimiz gerçeklik konusunda manipulasyon yapmadan hikayeye katılmalarını istedim."

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 524
favori
like
share
aysedogu Tarih: 29.04.2008 13:12
tesekkurler
Basketcieso Tarih: 19.03.2008 22:06
paylasım ıcın saol
computeredi Tarih: 10.03.2008 23:20
tsk
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:06
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:05
akın kural çiğnedin 1 mesaj içinde 1 den fazla smiley kullandın
akın Tarih: 07.07.2006 20:27
hocam ellerine sağlık çok güzel
ozlems_o Tarih: 06.07.2006 13:13
film için sağol abi