Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aynur Uysal, Sosyal-İktisadi Araştırmalar Merkezi'nin (SİAR) verilerine göre, her yıl bin 350 çocuğun dayaktan öldüğünü, 30 milyon çocuğun ise sokaklarda şiddetle burun buruna yaşadığını söyledi.
"Aile İçi Şiddet Kurbanlarının Demografik Değerlendirilmesi" konulu araştırmasında çocuk şiddetini araştıran Yrd. Doç. Dr. Uysal, çocuk yaşı arttıkça fiziksel istismarın azaldığını, 0-3 yaş çocukların yüzde 76'sının anne istismarıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. 16 yaşından büyük çocukların aile dışı istismara maruz kaldığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Uysal, "Dayak yiyen anne çocuğunu daha sık dövmekte, ayrılmış ailelerde çocuklara yönelik şiddet yaygın olarak uygulanmaktadır.

Eşlerini döven erkeklerin çocuklarını da dövme eğiliminde oldukları bilinmektedir. Yine ailede boşanma, ayrılma gibi riskli durumlarda çocuğa yönelik şiddet artmaktadır" dedi.


Kız çocukların daha fazla şiddet gördüklerini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Uysal, "Anne eşinden cinsel şiddet görüyorsa, kızının babası tarafından istismar edilme olasılığı 6 buçuk kat artmaktadır. Şiddete bağlı çocuk ölümlerinin yüzde 80'inde katil zanlısı baba olarak karşımıza çıkmaktadır" diye konuştu.

Aile içi şiddete şahit olan çocuklarda, şiddete direk maruz kalan çocuklarda olduğu gibi, davranışsal, somatik ve duygusal sorunların görüldüğünü açıklayan Yrd. Doç. Dr. Uysal, "Erkek çocuklar okul gibi ev dışı sosyal ilişkilerinde daha saldırgan oluyor. Kız çocukları ise içe kapanık, pasif ve asosyal olma eğilimindeler" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 699
favori
like
share
minta Tarih: 24.07.2006 08:05
paylaşım için teşekkürler
refik Tarih: 03.07.2006 17:22
paylaşımşarın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 02.07.2006 23:02
çok üzücü bir haber neyazıkki sıksık bu tür olayları duyuyoruz,teşekkürler özlemcigim önemli bir konuya deginmişin
DarkAngel Tarih: 02.07.2006 17:57
özlem hanım bu haberin abartıldığını düşünüyorum.. :20:
nonono Tarih: 02.07.2006 17:37
ellerine saglik özlem abla