Genellikle hamile kadınlar, yaz aylarında tatile çıkmaktan çekiniyor. Uzmanlar ise aksini söylüyor. "Gebe kadınların seyahat etmesi, ruh sağlıklarını olumlu etkiler
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gökmen İyigün, gebelerin seyahate çıkmalarında bir engel bulunmadığını söyledi. Doğum ve sonrasındaki yorgun gün ve gecelere hazırlanmak için seyahate çıkmanın iyi bir fırsat olduğunu belirten İyigün, "Seyahate çıkmayı, anne adayının ruh sağlığı açısından tavsiye ediyoruz. Ancak yine de bazı önlemler almak ve bir hekime görünmek şart."

UÇAK DA OLUR, OTOBÜS DE

"Hamile kadınların seyahatte kara, hava ve deniz ulaşımından herhangi birini tercih etmelerinde sakınca yok" diyen İyigün, şu uyarılarda bulundu: "Deniz yoluyla seyahat oldukça güvenli olmakla birlikte bulantı ve kusmalar artabilir. Bu yüzden ağır bulantısı olan gebeler mümkünse deniz yoluyla seyahatten kaçınmalıdır.

MOLALARDA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Kara ve demir yollarıyla seyahatlerde ise en önemli problem, uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı gelişen dolaşım bozukluklarıdır. Her fırsatta ve özellikle molalarda mutlaka yürüyüş yapmalı, hafif yiyecekler tüketip, bol sıvı almalı, rahat kıyafetler giymelisiniz. Ayrıca seyahat güzergahı üzerindeki tıbbi kurumlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Hava yolculuklarında kabin basıncı iyi ayarlanmış uçaklarla seyahat etmeye özen gösterin. Hem kendinizin hem de bebeğinizin güvenliği için emniyet kemerinizi takın. Doğum için yaşadığı şehrin dışına seyahat edecek anne adayları, seyahatlerini mümkünse 36 haftanın öncesinde yapmalılar. Zorunluluk durumlarında mutlaka doktora başvurun.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 452
favori
like
share
minta Tarih: 22.07.2006 16:20
paylaşım için teşekkürler
refik Tarih: 03.07.2006 19:40
ellerine saglık paylaşımların için
ozlems_o Tarih: 03.07.2006 14:46
bence de tatile çıkmalı hamile bayanlar :85:

verdiğin bilgiler için sağol canım